Cimet je jedan od najstarijih začina koji se zbog svojih ljekovitih svojstava koristi kao lijek za mnogobrojne bolesti i tegobe još od davnina.
Povijest
Prvi zapisi o cimetu datiraju iz razdoblja oko 2700 g. pr. Kr. kada se navodi kao lijek u kineskoj knjizi medicine. Egipćani su ga, osim kao začin i lijek, koristili i kao sredstvo za balzamiranje, a stari Grci i Rimljani smatrali su ga dragocjenijim od zlata. Spominje se u brojnim starim rukopisima, među kojima i u Bibliji. U srednjem vijeku bio je jedan od prvih začina koji su se mijenjali između Europe i Bliskog istoka.
Cimet se dobiva od cimetovca, malog zimzelenog drveta iz porodice lovora čiji su listovi i kora aromatični. Mlade grane se režu i guli im se kora, a unutarnja kora se suši i oblikuje u štapiće koji se potom umeću jedan u drugi i jednoliko režu. Danas se uzgaja u gotovo svim tropskim regijama u svijetu i poznato je više od stotinu vrsta. Najpoznatije su kasija i cejlonski cimet koje odlikuje izrazito privlačan miris i sladak okus.
Cejlonski cimet je zapravo ljekoviti cimet koji se dobiva iz vrste koja potječe sa Šri Lanke. Ima tanku, glatku koru žućkasto smeđe boje i vrlo je ugodnog mirisa. Siguran je za svakodnevnu upotrebu. Sličan mu je kasija (kineski cimet) koji je porijeklom iz Burme. Jeftiniji je i najčešće se prodaje u našim trgovinama. Sadrži kumarin, spoj koji u prevelikim količinama može biti štetan za jetru i bubrege.
Ljekovitost cejlonskog cimeta
Esencijalna ulja cimeta sadrže aktivne spojeve: cinamil alkohol, cinamil acetat i cainamaldehid, a upravo su oni zaslužni za njegova brojna ljekovita svojstva. Zbog visoke razine antioksidansa i fenola učinkovit je kod različitih infekcija, a koristan je i kod gljivičnih infekcija. Uklanja loš zadah i ublažava reumatske bolove.
Pomaže kod probavnih i menstrualnih smetnji, a kako stabilizira razinu šećera u krvi, koristan je pri mršavljenju, ali i kod dijabetesa tipa 1 i 2. Njegov slatkast i intenzivan miris stimulira aktivnost mozga pa pomaže kod povećane razine stresa. Osim toga, prirodni je konzervans i ako se doda u hranu, spriječit će njezino kvarenje i stvaranje bakterija. No, pritom treba obratiti pozornost da je za svakodnevnu upotrebu i ljekovitost primjene potreban cejlonski cimet.
Fotografija: Pixabay