Brašno se koristi kao osnovna sirovina za izradu prehrambenih proizvoda koji se konzumiraju u svakodnevnom životu poput kruha, peciva, tjestenina, ali i kao dodatak jelima te za izradu slastica.
Brašno je namirnica koja se svakodnevno konzumira u različitim oblicima. Dobiva se mljevenjem i prosijavanjem zrna žitarica, leguminoza, gomolja, sjemena uljarica te ostalih prehrambenih sirovina i začina, a služi kao osnova za proizvodnju kruha, peciva, keksa, tjestenina i slastica, ali i kao dodatak u pripremi različitih jela. Najčešće se izrađuje od pšenice, kukuruza, raži, ječma i riže, ali se može izraditi i od mljevenih mahunarki i orašastih plodova.
Što se više melje i prosijava, brašno postaje sve finije i svjetlije. Finoća mljevenja izražena je udjelom pepela. Udio pepela izražava se u mg/100 g, a služi za definiranje tipa brašna. Što je udio pepela viši to je brašno kvalitetnije, zdravije i tamnije.
Boja brašna ovisi o udjelu jezgre zrna od kojeg se izrađuje, dok njegova uporabna vrijednost ovisi o udjelu škroba, bjelančevina, pepela koji nastaje spaljivanjem brašna te vlaknastih tvari koje sadrži.
Različiti nazivi brašna ukazuju na podrijetlo, postupak proizvodnje ili namjenu brašna pa tako postoje različite vrste kao što su: pšenično brašno, bijelo brašno, brašno za kolače, višenamjensko brašno, integralno brašno, brašno od cjelovitog zrna (graham), toplinski ili enzimski obrađeno brašno (instant), kukuruzno brašno itd.
Fotografija: Pixabay