Ova slatka i sočna voćka, koju je još Homer prozvao “darom bogova”, poznata je po svojim ljekovitim svojstvima.
Kruška (lat. Pyrus sp.) je u povijesti često spominjana voćka. Zbog njezine izrazite slatkoće i sočnosti Homer ju je u Odiseji prozvao “darom bogova”, dok su se na dvoru Luja XIV. kruške smatrale simbolom luksuza. Drvo kruške može narasti iznad 20 m. Plodovi kruške razlikuju se po boji, veličini i okusu, ovisno o sorti. Uglavnom su plodovi okruglog dna koje se prema vrhu peteljke sužava. Boja kore može biti žute, zelene, smeđe ili crvene boje, ali i kombinacija svih navedenih boja. Meso kruške je slatko i izrazito bogato sokom, a tekstura je mekana te blago zrnata. U sredini ploda nalazi se nekoliko sjemenki. Prava sezona krušaka je od kolovoza do listopada, ali su različite sorte dostupne tijekom cijele godine.
Ljekovita svojstva kruške
Budući da sadrže mnogo dijetalnih vlakana, kruške imaju izrazito povoljan utjecaj na zdravlje probavnog sustava jer potiču probavu i time sprječavaju zatvor što je vrlo važno za zdravlje debelog crijeva i redukciju pojave raka. Dijetalna vlakna imaju i sposobnost regulacije razine kolesterola u krvi pa stoga kruške imaju povoljan utjecaj i na kardiovaskularni sustav. Budući da sadrže antioksidanse koji štite od štetnog djelovanja slobodnih radikala njihova konzumacija jača imunološki sustav. Također, bogatstvo antioksidansima povoljno utječe na regulaciju krvnog tlaka te smanjuje rizik od pojave moždanog udara. Kruške su hipoalergena namirnica, stoga su one na listi prvih namirnica kod uvođenja dohrane dojenčadi. Kruška obiluje folnom kiselinom stoga se trudnicama preporučuje svakodnevna konzumacija kruški. Budući da sok od kruške sadrži prirodne voćne šećere, odličan je za podizanje energije, a pogodan je i za dijabetičare.
Čuvanje kruške
Prilikom kupnje kruški treba obratiti pažnju na to da budu tvrde, ali ipak ne pretvrde te da im je koža glatka, bez oštećenja, tamnih, mekanih dijelova ili naznaka plijesni. Zrele kruške brzo se kvare, a njihove se zrelost može lako odrediti, pritiskom palca i kažiprsta na područje oko peteljke koje treba biti mekano, ali ne premekano. Kruške se mogu čuvati u hladnjaku, nekoliko dana, ali treba obratiti pažnju da su izolirane od ostale hrane jer lako poprimaju druge mirise.
Fotografije: Pixabay