Na našem portalu u rubrici recept dana već smo objavili džem od jagoda i pekmez od marelice, a danas vam otkrivamo koje su prave razlike između pekmeza, džema i marmelade.
Ljeto je pravo vrijeme za pripremu domaćih namaza od svježeg voća. Iako pekmez, džem i marmelada zvuče kao sinonimi i uključuju kuhanje voćnih plodova, svaki od njih ima svoje specifičnosti. Pristupanje Hrvatske Europskoj Uniji rezultiralo je pravilnikom koji razlikuje čak osam vrsta voćnih namaza, ali na našem području tradicionalno se raspoznaju upravo pekmez, džem i marmelada. Nekad je zaista teško pogoditi o kakvom se namazu točno radi, zato donosimo pregled koji će pomoći u raspoznavanju slatkih voćnih namaza.
Pekmez je voćna kaša u koju se dodaje šećer. Može se dodati najviše 20% šećera od količine voća, a može ga se uopće ne dodati. Korištenje umjetnih sladila se ne preporuča jer je šećer potreban za formiranje gela. Neke vrste voća poput bobičastog prirodno ne sadrže dovoljne količine pektina, prehrambenog vlakna koje kuhanjem stvara strukturu gela, stoga ga je potrebno dodati. Pekmez se može praviti od jedne ili nekoliko vrsta voća. U kućnim uvjetima vrijedi da se pekmez kuha dulje od džema, oko dva do tri sata.
Džem se spravlja od jedne vrste voća, a komadi voća trebaju ostati veći i čak nedovoljno kuhani, kako bi se znalo od kojeg je voća. Džem sadrži više šećera od pekmeza, od 50 posto količine voća pa sve do omjera 1:1. Kuhanje džema traje oko sat vremena.
Marmelada je namaz bez vidljivih komadića voća, pa se kuhano ili sirovo voće mora protisnuti kako bi se uklonili i najmanji komadi. Voće s tvrđom korom potrebno je oguliti. Kuhanje marmelade traje dosta dugo, stoga se često koristi želatina za ubrzavanje same pripreme. Iako se najčešće spravlja od citrusa, može se spravljati i od svih drugih vrsta voća, pa i kombinirati razne vrste.
Fotografije: Pixabay