Umjesto masti, margarina, maslaca i drugih nezdravih masnoća, prilikom pripreme zdravih slastica može se koristiti kokosovo ulje ili pak ulje orašastih plodova i lješnjaka.
Mnogi recepti za kolače i ostale slastice zahtijevaju upotrebu ulja, maslaca, margarina ili masti životinjskog porijekla. Bez maslaca nema prhkog tijesta, bez ulja nema mekih i sočnih cupcakesa. No, ako je pri pripremanju zdravijih verzija omiljenih kolača masnoću iz recepta potrebno zamijeniti nekom zdravijom inačicom, postavlja se pitanje kakvo ulje odabrati.
Općenito se za pečenje biskvita i tijesta savjetuje upotreba ulja neutralnih okusa popust suncokretovog, koje je dio naše kulinarske tradicije. Dolazak drugih vrsta ulja na hrvatsko tržište olakšao je samu nabavku dosad egzotičnih namirnica pa je tako i zamjena tradicionalnih masnoća u kolačima postala jednostavnija.
Kokosovo ulje odličan je izbor za zamjenu masnoće u slasticama. Vrlo je hranjivo, zasitno, a istovremeno lako probavljivo. Na temperaturama do 24 stupnja Celzijevih u krutom je stanju i sliči masti, ali se na temperaturi iznad 24 stupnja otapa u ulje. U trgovinama se može kupiti u staklenici. Blago slatkastog je okusa, ali se može kupiti i u inačici bez okusa i mirisa.
Ulja orašastih plodova također su izvor zdravih masnoća koje se mogu upotrijebiti za izradu slastica. Orahovo ulje miriše na svježe pržene orahe i jelima daje posebnu aromu. Može ga se koristiti za pripremu svih vrsta kolača, pa čak i sladoleda i krema.
Ulje lješnjaka ima nježan miris i okus pa je idealan za pripremu slastica pošto budući da dominirati okusom. Ulja orašatih plodova imaju ograničen rok trajanja (oko 6 – 12 mjeseci). Načeto ulje najbolje je čuvati na hladnom i tamnom mjestu kako ne bi došlo do kvarenja.
Fotografija: Pixabay