Ovih dana društvenim mrežama šire se objave iz novog pazinskog slatkog mjesta – Cukerijere, iza koje stoji poznata majstorica za slatko – Alida Vadanjel.
Alida Vadanjel, vlasnica obrta Antica, koja je našim čitateljima već dobro poznata, među ostalim i po tomu što je podržala tiskanje naše posljednje slikovnice „Kad nestanu slastičari…“ ovih dana ima puno razloga za veselje i slavlje. Naime, njezin najnoviji projekt konačno je realiziran, a Pazin je postao nešto slađi nego što je dosad bio.
Razlog tomu je otvaranje Cukerijere, najnovijeg projekta Alide Vadanjel, o kojemu nam je upravo ona nešto više rekla: „Evo, jako nas raduje podijeliti priču o Cukerijeri s vama, jer je to projekt na koji smo iznimno ponosni i jedva čekamo da krene.
Kada smo u veljači 2020., u sklopu proizvodnje na Lindarskom Križu koja se nalazi u neposrednoj blizini Pazina, otvorili slastičarnicu vrlo smo brzo shvatili kako se interes za cukerančiće, kao i kupnja istih povećao duplo u odnosu na prošle godine. Odmah smo znali da je to povezano s njegovom zaštitom i uvrštavanjem na listu Kulturnog nematerijalnog dobra RH u kojoj su 2017. godine (naravno s realizacijom se krenulo i prije) sudjelovali LAG središnje Istre, Udruženje obrtnika grada Pazina, Davorka Šajina iz agroturizma Ograde i mi kao obrt Antica. Pandemija je ubrzo napravila svoje, ostavila nas ogorčenima jer smo niti dva mjeseca nakon otvorenja slastičarnice morali zatvoriti, no ipak, na ljeto sve se počelo vraćati na svoje. Već 2021. osjećali smo se kao da ništa nikada nije ni bilo što je odlično. Interes za cukerančiće nije jenjavao, ni od strane turista u ljetnim mjesecima, ali ni od lokalaca koji su ih uzimali za razne prigode. Dosta sam se puta znala uloviti u razgovoru s kolegama ili mužem i kćeri kako bi sigurno posjetiteljima središnje Istre bilo zanimljivo sudjelovati na radionicama izrade slastica koje su specifične za naše područje kao što je primjerice cukerančić.
Nije tu bilo puno premišljanja, sve je išlo nekim prirodnim tokom. Shvatili smo kako bismo baš mi mogli organizirati radionice i edukacije, dati dio sebe kroz našu tradiciju i pokazati drugima nešto toliko ukusno i posebno, a opet naše. Zato je krajem 2021. godine krenuo plan preuređenja prostora u sklopu naše proizvodnje. Morali smo čekati red za neke stvari jer je većina ljudi uključena u preuređenje bila iznimno zauzeta i prekrcana poslom. Ali došao je red i na nas i sredinom srpnja završili smo Cukerijeru.“
Ovaj prostor u kojem će gosti moći steći najslađe znanje odlikuje i ne baš svakidašnje ime – Cukerijera. Pa evo i kako je do njega došlo: „Za ime smo se dosta premišljali, nismo znali kako nazvati taj preuređeni prostor, te radionice i onda smo uz pomoć mlade fotografkinje iz Pazina, Lee Jurčić, došli na ideju sadašnjeg naziva. Cukerijera je izraz, onaj više iz dijalekta, koji predstavlja posudicu u kojoj se u kućanstvu drži cuker, šećer. Za nas Cukerijera predstavlja tvornicu slatkog, kad iz nje izađete morate sa sobom ponijeti nešto slatko.“ – objašnjava nam ponosna vlasnica.
U samom početku Cukerijera će biti rezervirana za učenje znanja o najpoznatijoj pazinskoj slastici – cukerančiću.
„U Cukerijeri ćemo se najviše bazirati na izradu pazinskog cukerančića jer je dobro znano kako je to slastica koja ponajbolje opisuje Pazinštinu jer se on većinom i radi samo na Pazinštini, a i mi ga kao obrt proizvodimo od samih naših početaka. Ako se u budućnosti bude pokazao interes za neku drugu slasticu osim cukerančića, objeručke prihvaćamo i tu ideju.“
Izrada slastica nerijetko zahtijeva i određenu dozu predznanja, no to ovdje nije slučaj – naime dobrodošli su apsolutno svi koji su željni učenja pripreme ukusnih kolačića.
„Za naše radionice nije potrebno predznanje, dapače, drago nam je kada polaznici ne znaju što ih očekuje i spremni su potpuno osjetiti doživljaj koji im želimo dati. Dobrodošli su baš svi, i turisti i domaći, veselimo se svima. Ipak poseban je to osjećaj kada nekome iz Istre i Kvarnera tko zna za cukerančić jer ih je primjerice njegova/njezina nona pekla, a on/ona ga ne zna mijesiti, pokažemo kako se on pravi. Također voljeli bismo da se znanje o našoj slastici proširi na ostali dio Hrvatske i šire.“
Prve radionice kreću već ove srijede, a više o onomu što očekuje goste otkriva sama Alida:
„Za sada imamo osmišljene tri radionice koje ću ja držati.
Prva od njih je radionica osmišljena za 6 – 7 osoba te je za nju potrebno izdvojiti 3 – 3,30 sata. Radionica je to u kojoj svaki sudionik sam radi cukerančiće, uz profesionalno vođenje, od miješanja tijesta do završnog močenja i šećerenja. Svakoga će čekati potpuno opremljena radna jedinica s pregačom i priborom za rad. Naravno na početku će ih dočekati piće dobrodošlice, a kasnije slijedi degustacija tradicionalnih istarskih proizvoda i još svašta nešto što nećemo odmah u početku otkrivati. U prvoj radionici sudionici osim pripremljenih cukerančića koje su sami izradili sa sobom uzimaju i recept pazinskog cukerančića izrađen od domaćeg papira prirodnih materijala za koje je zaslužna Ana Cvitić iz Pule. Tu je također i degustacija cukerančića uz pazinsku malvaziju.
Druga radionica namijenjena je većoj grupi od 25 – 30 osoba i trajat će manje, 1 – 1,20 sati. U njoj će se proces pripreme i nastajanja cukerančića moći gledati, a posjetitelji će se moći iskušati u oblikovanju cukerančića. Na kraju dobivaju čašu malvazije i cukerančić za degustaciju kao i druge naše kolače.
Treća radionica je tu kao usputna postaja ako se nađete na nekom putovanju Istrom s većom grupom, primjerice jednim autobusom. Za nju je potrebno izdvojiti 45 minuta gdje se gleda kako se cukerančić oblikuje, moči i šećeri tj. ovaj finalni dio. Tu je također dcl malvazije s cukerančićem. U svima trima radionicama mislili smo na djecu tako da ćemo za njih pripremiti Pašaretu, bezalkoholno crveno piće koje se proizvodi u Pazinu.“
Osim znanja koje im ostaje zauvijek, u prostoru Cukerijere gosti će moži nabaviti i proizvode lokalnih proizvođača: vina (vinarija Anđelini), rakija (destilerija Krulčić), tartufa(Prodan tartufi)…
Ako vas je ova priča zainteresirala, zapratite Facebook stranicu i Instagram profil Cukerijere i pratite novosti koje će redovito objavljivati te rezervirajte svoje mjesto na ovim slatkim radionicama.
Fotografije: Cukerijera