Manjak mlijeka i veliko povećanje izvoza maslaca u Kinu doveli su do astronomskih cijena maslaca na europskom tržištu. Tržišni stručnjaci prognoziraju rast cijena pekarskih proizvoda, ali i moguću nestašicu.
U posljednjih nekoliko mjeseci gotovo je nemoguće u supermarketima pronaći maslac jeftiniji od 20 kuna. S obzirom da je prošle godine u ovo doba maslac u prosijeku koštao 16 do 18 kuna, potrošači se s pravom pitaju što se događa s cijenom omiljene slastičarske masnoće.
Manjak mlijeka na europskom tržištu
Naime, prije dvije godine je Europska unija svojim zemljama članicama ukinula kvote za proizvodnju mlijeka, a Rusija je uvela embargo na izvoz hrane iz EU. Mlijeka je bilo previše, a cijene su padale. Mnogi mali proizvođači nisu se mogli nositi s padom cijena mlijeka i odustali su ili smanjili proizvodnju, što je dovelo do manjka mlijeka na europskom tržištu.
U isto vrijeme, Kina je u godinu dana povećala uvoz maslaca iz zemalja EU za četiri puta, a znanstvene studije provedene u Americi dokazale su da maslac nije štetan za zdravlje. Velika potražnja za maslacem i nedostatak mlijeka na europskom tržištu glavni su razlog astronomskih cijena maslaca.
Realan rizik od nestašice
Tržišni analitičari tvrde da će stanje biti gore oko Božića, a moguća je i nestašica maslaca. Francuski pekari već upozoravaju da će se cijene maslaca neizbježno odraziti i na cijene nekih od najpopularnijih pekarskih proizvoda od maslaca, poput kroasana i slastica s lisnatim tijestom. Fabien Castanier iz federacije francuskih proizvođača keksa i torti za The Guardian izjavio je: „Industrija je pod ogromnim pritiskom. I bit će sve gore. Postoji realan rizik da će maslaca nestati.“
Kako u slučaju najcrnjeg scenarija maslac ne bi bio razlog nedostatka finih božićnih keksa, kolača i torti, dobro je rješenje sada kupiti zalihe ionako već preskupog maslaca i zamrznuti ga.
Fotografije: Pixabay, Unsplash