U službenom listu EU početkom kolovoza objavljeno je kako je Dalmatinski med postao 51. hrvatski proizvod koji nosi europsku zaštićenu oznaku izvrsnosti.
Europska komisija je u Službenom listu Europske unije od 1. kolovoza 2024. objavila da je „Dalmatinski med“ dobio europsku zaštićenu oznaku izvornosti.
Ovime je ovaj naziv proizvoda upisan u registar oznaka zemljopisnog podrijetla za poljoprivredne proizvode te je zaštićen na području cijele Europske unije.
Udruga pčelara Dalmacije pokrenula je postupak zaštite naziva „Dalmatinski med” podnijevši zahtjev Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva.
Iza naziva „Dalmatinski med” krije se med kojeg proizvode pčelinje zajednice sive pčele koristeći nektar kadulje, drače, vriska, vrijesa, mandarine te od medne rose koja se pojavljuje na maklenu i ostalim bjelogoričnim vrstama koje rastu u Dalmaciji.
Raznovrstan floristički sastav Dalmacije, reljefni i klimatski čimbenici, ali i dugogodišnja pčelarska tradicija doprinijeli su bogatom pčelarskom iskustvu te znanju i vještinama koje su povezane s optimalnim iskorištenjem pašnih resursa, čija vegetacija omogućava proizvodnju različitih vrsta „Dalmatinskog meda” iznimne kvalitete.
Botanička jedinstvenost dalmatinskog područja očituje se u specifičnom profilu peludnog spektra, kao i senzorskim svojstvima „Dalmatinskog meda“.
Način proizvodnje zaštićenog meda usko je povezan s vještinama lokalnih pčelara koje su rezultat višegodišnjeg iskustava i tradicije koja se prenosi s generacije na generaciju.
Upravo je visoka razina pčelarskih vještina, u kombinaciji s jedinstvenim karakteristikama definiranog zemljopisnog područja omogućila proizvodnju meda specifičnih svojstava.
Dodijelom naziva ovom proizvodu Republika Hrvatska sada ima 51 proizvod čiji je naziv registriran u Europskoj uniji kao zaštićena oznaka izvornosti, zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla ili zajamčeno tradicionalni specijalitet koji se vode u registru oznaka zemljopisnog podrijetla za poljoprivredne proizvode i registru zajamčeno tradicionalnih specijaliteta Unije.
Među do sad registriranim proizvodima su i brojni drugi slatki i/ili pekarski proizvodi: Neretvanska mandarina, Slavonski med, Brački varenik, Varaždinski klipič, Rudarska greblica, Zagorski bagremov med, Zagorski štrukli / Zagorski štruklji, Lumblija, Goranski medun, Komiški rogač i Istarski med.
Fotografija: Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva