Božićno vrijeme u našim je krajevima gotovo nezamislivo bez tradicionalnih paprenjaka. Ako se dosad niste odvažili pripremiti ove aromatične keksiće, upustite se u izradu uz detaljne savjete naše Vesne Nakić – sigurni smo da uspjeh neće izostati.
Sastojci
- 125 g masti
- 125 g maslaca
- 250 g smeđeg šećera
- 20 g vanilin šećera
- 2 jaja
- 250 g meda
- 2 žličice cimeta
- 2 žličice klinčića
- 2 žličice oraščića
- 1 žličica papra
- malo soli
- 450 g mljevenih oraha
- 500 g integralnog brašna
- 500 g pšeničnog brašna
Priprema
Neka sastojci budu sobne temperature. Mast, maslac i šećere pjenasto umiksati. Potom dodavati jedno po jedno jaje dok se potpuno ne sjedine s masom. Nakon toga dodati med, ponovo miksati do jednolične mase. Na kraju dodati arome i orahe te postupno dodavati brašno. Kad se počne formirati i postane preteško za mikser, tijesto istresti na pobrašnjenu podlogu i nastaviti mijesiti rukama.
Formirano tijesto podijeliti na 5 jednakih dijelova, napraviti male „ciglice“, zamotati ih u plastičnu foliju i staviti u hladnjak da se stisnu i ohlade. Po mogućnosti ne jednu na drugu.
Jednu po jednu ciglicu vaditi iz hladnjaka, između dvije plastične folije razvaljati na debljinu 3 – 4 mm, drvene kalupe utiskivati u tijesto, dugim oštrim nožem rezati jedan po jedan paprenjak i stavljati na papir za pečenje.
Pećnicu zagrijati na 170°C, paprenjake peći 15 – 16 minuta, izvaditi ih na rešetku za hlađenje te ohlađene spremiti u metalnu kutiju.
Napomena
Prilikom dodavanja suhih tvari, orahe i arome umijesite dok još mutite mikserom, tako da vam samo brašno ostane dok radite na dasci.
Tijesto će postajati lomljivo i mrvičasto – nemojte se čuditi. U biti ne očekujte da ćete imati tijesto glatko i kompaktno kao npr. tijesto za kruh, tako da ga niti ne pokušavajte mijesiti kružnim pokretima. Više ga sabijajte da pokušate dobiti čim kompaktniju kuglu. Lijepiti će vam se za ruke, ali s vremenom sve manje. Tijesto mijesite, ali ne u nedogled. Nakon desetak minuta po prilici bude dovoljno, onda ga podijelite u ciglice, a njih formirajte baš kao što vidite na slici. Kada se ohlade do kraja, bit će tvrde i kompaktne kao kamen. Da vas ne zbuni, na slici ih je više jer smo nas dvije radile s 2 kg brašna.
Kada budete valjali tijesto probajte zadržati oblik pravokutnika. Tijesto ima tendenciju pucanju, kao kad radite klasično prhko tijesto za pite, ali ga spojite rukama i nastavite dalje. Čim manje ga dodirujte rukama, pogotovo ako imate tople ruke kao što je kod mene slučaj. Širina neka vam bude koliko su drveni kalupi, a dužina – koliko ide. Meni na ovu količinu i raspodjelu bude za malo više od 5 širina kalupa.
Tijesto je dosta masno, teško i lomljivo, tako da ga nemojte rezati kao kruh, nego nož spustite i u jednom potezu jednostavno zarežite. Odmaknite višak i opet pomoću noža ili neke šire špatule preselite paprenjake na papir za pečenje.
Viškove skupite, ponovo formirajte ciglicu i vratite u hladnjak. Tek tada izvaditi sljedeću. I tako ih vrtite u krug do kraja.
Kalupe je potrebno dobro utisnuti u tijesto, odnosno morate „naleći“ na njih. Opet, nemojte baš do kraja. Mi smo ranije drvene kalupe utiskivale izravno u tijesto i tu je bilo svega. Moglo je proći jedino dok je tijesto bilo iznimno ledeno, a ni to nije bilo garancija da se tijesto neće zalijepiti na kalup. Onda smo došle na ideju da ga utiskujemo preko folije. I to danas prakticiramo. Možda su nešto lošiji otisci, ali je neusporedivo lakše i brže za rad.
Pokušale smo peći na dvije razine u ventilacijskoj pećnici, ali nismo bile zadovoljne. I dalje smo ostale pri ventilaciji, ali jedan po jedan lim za pečenje.
Kad ih izvadite iz pećnice, kao i svi drugi keksi, paprenjaci će biti još mekani, ali će hlađenjem očvrsnuti. Skoro pa da se prepadnete hoće li uopće biti za konzumaciju! Bez straha.
Ukoliko je moguće, ostavite ih bar tjedan dana prije nego ih počnete konzumirati. A tek nakon toga će početi poprimati svoje prave arome.
-oliko ćete aroma stavljati to je zbilja vaša osobna odluka, odnosno ovisi o vašim afinitetima. Ukoliko osjetite da vam fali aroma dok mijesite tijesto, slobodno dodajte i nastavite mijesiti. Ali nemojte dodavati više brašna nego što je navedeno. Ili eventualno pokušati dodati tekućinu da bi bolje povezalo sve skupa. Nema potrebe. To je jednostavno takva vrsta tijesta.
Jest malo mukotrpno za rad, ali se isplati! Okušajte se, i molim vas, nemojte Senku i mene psovati ako nešto ne ide. Slobodno pošaljite poruku s pitanjima, rado ću pomoći ako mogu, a nekome darovati 10 paprenjaka je jako, jako lijep dar! Naravno, onima koji ih vole i cijene. Inače ih zadržite za sebe.
Fotografije: Vesna Nakić