Problem deficitarnih zanimanja osim Hrvatske muči i susjednu Srbiju, a oni su problem odlučili riješiti tako da svakom učeniku koji upiše smjer deficitarnog zanimanja mjesečno daju po 5.000 dinara, odnosno oko 43 eura.
Vlada Republike Srbije nedavno je usvojila „Uredbu o financijskoj podršci dualnom obrazovanju“ zbog pružanja podrške učenicima koji će se upisati u trogodišnje i četverogodišnje dualne obrazovne profile na kojima se školuju za deficitarna zanimanja.
Kako bi ih potakli na upis, odlučili su tim učenicima mjesečno davati 5.000 dinara, odnosno oko 43 eura. Na taj će način učenicima biti omogućeno da za sve tri godine, pored zakonom propisane naknade za praksu, u neto visini od najmanje 70 % minimalne cijene rada po satu, bude isplaćeno još 5.000 dinara mjesečno, u trajanju od po devet mjeseci godišnje.
Prema navodima Blic.rs, u prethodnim je godinama analizom upisa utvrđeno kako se učenici rjeđe opredjeljuju za trogodišnja zanimanja, iako su ona često na tržištu rada vrlo tražena i bolje plaćena.
Ovim bi potezom učenici trebali imati više motivacije za upis zanimanja poput slastičara, pekara i drugih deficitarnih zanimanja.
Od učenika se očekuje se da redovito ispunjavaju svoje obveze, u suprotnom ostaju bez novčane potpore. Također, osim potpore učenicima, u Srbiji je uvedena i potpora poslodavcima kod kojih učenici pohađaju praksu, u vidu subvencioniranja dijela naknade koju poslodavac mora isplatiti učeniku. Konkretno, za poslodavce kod kojih na praksu dolaze učenici deficitarnih zanimanja iznos subvencije je 50 %.
U Hrvatskoj, primjerice, državna stipendija za učenike koji upisuju deficitarne smjerove ne postoji, točnije prestala se dodjeljivati 2021. godine.
Izvor: srednja.hr
Fotografija: Canva