U današnje vrijeme đumbir se sve više koristi u svakodnevnom životu zbog svojih dobrih ljekovitih svojstava i jake arome.
Đumbir (lat. Zingiber officinale) je trajna, gomoljasta, tropska, začinska biljka koja potječe iz porodice ljiljana. Poznat je po svom korjenastom izgledu (koji podsjeća na šaku s nepravilnim prstima) te brojnim ljekovitim svojstvima. Ima mesnato aromatično korijenje, bijele, žute ili roze cvjetove te kopljaste duge listove nalik na trsku. Dostiže visinu rasta od 100 do 150 cm. Danas se đumbir uzgaja u mnogim zemljama uključujući Afriku, Aziju, Indiju te Karipske otoke. Već nekoliko tisuća godina koristi se kao lijek, hrana, začin te sredstvo za uljepšavanje. Izrazito je poznat u kuhinjama diljem svijeta.
Đumbir se među ostalim koristi i u izradi slastica, za biskvite, peciva, ali i pudinge. Najpoznatija njegova upotreba u slasticama je pri izradi poznatog mirisnog peciva Ginger Bread.
Korijen đumbira dostupan je u sirovom obliku, u prahu, ušećeren ili ukiseljen, ali ga se može naći i u obliku sirupa ili tinkture. Svježi đumbir sadrži više gingerola od sušenog, a prilikom odabira đumbira važno je provjeriti da je korijen čvrst i gladak te da nije pljesniv.
Čuvanje đumbira
Neoguljeni se đumbir u hadnjaku može čuvati do tri tjedna, ali ga je potrebno umotati u papirnati ubrus te staviti u plastičnu vrećicu. U ovom se obliku đumbir može zamrznuti te upotrijebiti unutar šest mjeseci. Đumbir u prahu čuva se u čvrsto zatvorenoj staklenci na hladnom, tamnom i suhom mjestu. Čuvanjem praha đumbira u hladnjaku trajnost mu se povećava na godinu dana.