Među deficitarnim obrtničkim djelatnostima su i pekarstvo i izrada medarskih proizvoda.
Grad Zagreb i ove godine dodjeljuje bespovratna sredstva za očuvanje i razvoj tradicijskih, deficitarnih i proizvodnih obrtničkih djelatnosti među kojima su pekarstvo i izrada medarskih proizvoda i to od najmanje 10.000 do najviše 30.000 kuna za cijelu godinu.
Potporu za očuvanje i razvoj tradicijskih, deficitarnih i proizvodnih obrtničkih djelatnosti mogu koristiti obrti te djelatnosti slobodnih zanimanja, a uvjet za dobivanje potpore jest da korisnici imaju sjedište na području Grada Zagreba, da obavljaju tradicijsku, deficitarnu ili proizvodnu obrtničku djelatnost te da u poslovnom subjektu imati najmanje jednog zaposlenog na neodređeno vrijeme u punom radnom vremenu najmanje tri mjeseca prije raspisivanja natječaja.
Ukoliko je pak riječ o novoosnovanom obrtu, isti mora imati upisan početak obavljanja obrta te najmanje jednog zaposlenog na neodređeno vrijeme u punom radnom vremenu.
Novoosnovano trgovačko društvo također mora imati najmanje jednog zaposlenog na neodređeno vrijeme u punom radnom vremenu.
Popis djelatnosti za koje se dodjeljuju potpore te detaljan popis za što se sve odobravaju potpore, odnosno koji su prihvatljivi, a koji neprihvatljivi troškovi dostupan je na službenim stranicama Grada Zagreba.
Iznos prihvatljivih troškova projekta ne smije iznositi manje od 10.000,00 kuna odnosno 1.327,23 eura, odnosno od najnižeg pojedinačnog iznosa potpore.
Pravo na korištenje potpora može se ostvariti za tekuću kalendarsku godinu, samo za jednu djelatnost.
Za dodjelu potpora za očuvanje i razvoj tradicijskih, deficitarnih i proizvodnih obrtničkih djelatnosti gledaju se sljedeći kriteriji: poboljšanje uvjeta rada radionice, broj zaposlenih, edukacija naučnici / učenici na stručnoj praksi / osobe na stručnom osposobljavanju, ostvarena priznanja, certifikati odnosno znakovi kvalitete, broj godina poslovanja, obiteljska tradicija, vrsta djelatnosti prema NKD 2007. te zapošljavanje korisnika novčane pomoći za roditelja odgojitelja.
Visina potpore ovisi o ukupno utvrđenom koeficijentu prema kriterijima iz Pravilnika o kriterijima i načinu dodjele potpora za očuvanje i razvoj obrtničkih djelatnosti
Pravo na najvišu pojedinačnu potporu u iznosu od 30.000,00 kuna odnosno 3,981,68 eura ostvaruju podnositelji zahtjeva koji imaju rješenje kojim je utvrđeno svojstvo kulturnog dobra poslovnog subjekta, odnosno koji su preventivno zaštićeni ili imaju status tradicijskog/umjetničkog obrta te oni koji zapošljavaju osobu s invaliditetom (vlasnik zaposlen u poslovnom subjektu ili zaposleni radnik).
Ukoliko se obavlja više djelatnosti, potpora se mora namjenski iskoristiti isključivo za jednu djelatnost, odnosno za onu djelatnost za koju je ista odobrena. Također, ako je korisnik u sustavu poreza na dodatnu vrijednost (PDV), dužan je osigurati sredstva za iznos poreza kao i sudjelovati u troškovima za koje se traži potpora.
Popunjeni Zahtjev s pripadajućom dokumentacijom podnosi se Povjerenstvu za odobravanje potpora za očuvanje i razvoj obrtničkih djelatnosti preko Gradskog ureda za gospodarstvo, ekološku održivost i strategijsko planiranje na propisanom obrascu “Zahtjev za dodjelu potpora za očuvanje i razvoj tradicijskih, deficitarnih i proizvodnih obrtničkih djelatnosti”, u pisarnici Gradske uprave, prizemlje, Trg Stjepana Radića 1, 10000 Zagreb ili preporučeno putem pošte. Na priloženoj dokumentaciji potrebno je kemijskom olovkom ispisati redne brojeve listova, a obrazac Zahtjeva može se preuzeti na službenoj stranici Grada Zagreba – zagreb.hr ili u Gradskom uredu za gospodarstvo, ekološku održivost i strategijsko planiranje, Odjel za poticanje razvoja obrta i poduzetništva i praćenje stanja u gospodarstvu, Zagreb, Trg Stjepana Radića 1, soba 105, 106, 109 i 110.
Prijave se podnose u roku 20 dana od dana objave Javnog natječaja službenoj stranici Grada Zagreba, odnosno do 25. listopada 2022. godine, a svi će podnositelji Zahtjeva o rezultatima Javnog natječaja bit obaviješteni do kraja 2022. godine.
Fotografija: Unsplash