Ovo tropsko voće koristi se u izradi raznovrsnih slastica, a budući da je cijela guava jestiva nije potrebno uklanjati koru ni sjemenke.
Guava (lat. Psidium) je rod biljaka iz porodice mirtovki. Uzgajaju se u Latinskoj Americi te u tropskim krajevima Azije, Afrike i Australije. Raste kao zimzeleni grm ili maleno stablo, listovi su joj nasuprotno raspoređeni, cvjetovi rastu pojedinačno ili u paru, a plodovi su mesnate, kruškolike bobice koje su jestive te sadrže mnogo vitamina i minerala.
Boja ploda i njegove unutrašnjosti ovisi o zrelosti ploda te varira od zelene i žute do crvenkaste boje. Meso ploda ima slatki okus koji podsjeća na okus jagode.
Guava sadrži dvostruko više vitamina C nego naranča te je jedan od najboljih izvora vlakana, a sadrži i dosta beta-karotena i kalija. Njezina konzumacija povoljno utječe na regulaciju krvnog tlaka, smanjenje kolesterola, pomaže u borbi s dijabetesom, regulira probavu te sprječava nastanak stanica raka.
Prilikom kupovine guave, najbolje se voditi osjetilom mirisa. Zrela guava ima jak cvjetni miris, a na dodir je blago mekana. Kora zrele guave je tanka, blijedozelena do lagano žuta.
Osim kao svježe voće, guava se koristi za izradu osvježavajućih pića, džemova, želea, umaka, sladoleda i slastica.
Fotografije: Pixabay