Naša čitateljica Željka Kelemen s nama je podijelila recept za hajdin gibanik, tradicionalni desert iz Varaždinske županije, koji se, zbog upotrebe heljdinog brašna, prema Željkinim riječima, može svrstati u zdrave slastice.
Sastojci
(10 osoba)
Tijesto
- 0,5 kg oštrog brašna
- 0,5 kg hajdinog brašna
- 1 male žličice soli
- 0,6 dl mlijeka
- pola praška za pecivo
- 10 dag otopljenog margarina
Nadjev
- 1 kg svježeg sira
- 2 žemlje ili nekog drugog bijelog peciva
- 3 dl vode
- 0,5 dl grisa
- 0,4 do 0,5 kg kuhane repe
- 0,2 dl mlijeka
- 3 jaja
- 1 žlica(manja) soli
- 1 žlica šećera
- 4 žlice kiselog vrhnja
- Preljev za pečenje
- 0,5 l kiselog vrhnja
Priprema
Ove količine su vam dovoljne za dva pleha veličine oko 22×29 cm (ja imam takve).
Za tijesto je potrebno ugrijati mlijeko i preliti preko hajdinog brašna da dobijete jednoličnu masu.10
Nakon toga dodajte oštro brašno i ostale sastojke te zamijesite glatko tijesto. Ako vam je tijesto pretvrdo, dodajte još malo mlijeka (ovisi o tome koliko brašno upija).
Napravljeno tijesto podijelite na 6 jednakih dijelova.Za svaki pleh su vam potrebna 3 lista.
Za nadjev posebno izmiksajte sir.
Žemljice ili pecivo (a može se umjesto peciva staviti i mekani dio od bijelog kruha u količini kao što su žemljice – oko 20 dag, neće biti previše) namočite u mlijeko te dodajte u nadjev.
3 dl vode stavite da provri i zakuhajte u nju gris te ohladite (bilo bi dobro da ovo prvo napravite da se lagano ohladi dok pripremate ostale sastojke).
Svježu repu naribajte i stavite da se prokuha. Nakon toga je ocijedite i prelijte s 0, 2 dl mlijeka (da mlijeko izvuče onaj malo gorki okus repe). Neka odstoji 15 – 20 minuta. Zatim je ocijedite (istisnite mlijeko iz repe – možete rukama ili ako imate neku posudu za centrifugu salate može i ona poslužiti).
Kad imate pripremljene sve sastojke za nadjev možete ih pomiješati, dakle sir, žemlje, griz, repu, jaja, vrhnje, sol i šećer.
Dobivenu smjesu podijelite na 4 dijela jer ćete u svakom plehu dva puta mazati nadjev.
Slaganje kolača je sljedeće:
Pleh podmažite uljem ili nekom drugom masnoćom. Razvaljajte prvi list tijesta malo veći nego vam je dno pleha, tako da malo rubovi lista budu podignuti po stranicama pleha kako vam nadjev prilikom pečenja ne bi isticao van. Prvi list premažite četvrtinom nadjeva, poklopite ga drugim listom (koji ne mora biti veći, nego koliki vam je pleh), premažite ga drugom četvrtinom nadjeva i poklopite ga trećim listom. Taj treći list prije pečenja izrežite na željene veličine. Ja na ovu veličinu pleha režem na 12 ili 15 komada.
Ako želite kolač odmah peći, prelijte ga (po mogućnosti domaćim) kiselim vrhnjem i stavite ga u zagrijanu pećnicu na oko 200 stupnjeva i pecite oko 30-35 minuta.
Kolač možete staviti i u ledenicu, ali ga onda nemojte prelijevati vrhnjem nego kad ga budete trebali peći, prelijte ga i stavite u pećnicu. Ako stavljate zamrznuto u pećnicu, onda neko vrijeme smanjite temperaturu pećnice da vam ne zagori prije nego se ispeče.
Posluživanje
Repu možda možete kupiti u trgovini, ali ne smije biti kisela nego slana. Ja u jesen pripremim veću količinu repe i stavim si paketiće u škrinju, a po potrebi samo odmrznem.
Fotografije: Željka Kelemen
[print_link]