Ove je godine zabilježen značajan rast cijena kruha i pekarskih proizvoda pa tako Hrvati jedu gotovo najskuplji kruh u EU, a nastavi li se ovaj trend rasta cijene pitanje je koliko će građana sebi svakodnevno moći priuštiti osnovnu prehrambenu namirnicu.
U Hrvatskoj se ovih dana glasno raspravlja o cijeni kruha i pekarskih proizvoda. Naime, iako cijena pšenice gotovo stagnira, cijena kruha i pekarskih proizvoda neprestano rastu pa se postavlja pitanje je li taj porast opravdan.
Član Upravnog odbora Hrvatske poljoprivredne komore, Matija Brlošić, za HRT je istaknuo kako su cijene pšenice pale na razinu od prije 25 godina, a cijene kruha višestruko porasle. “Očito se u lancu od brašna nadalje nešto dogodilo, troškovi su porasli, ali pitanje je jesu li doista toliko porasli”, izjavio je za HRT, a prenosi poslovni.hr.
Ove je godine požnjeveno oko 138 tisuća hektara pšenice, a procjenjeno je da je proizvedeno između 850 i 900 tisuća tona. Iako je površina polja pšenica manja nego lani, urod je bolji, a čak polovina proizvodnje ide u izvoz.
Prema riječima jednog osječkog pekara ovaj porast cijene nije samo posljedica cijene pšenice već i drugih sirovina, poput margarina i ulja čije su cijene također porasle za 20 do 30 %, ali i porasta cijena energenata i radne snage. Na rast cijena dodatno utječe i turistička sezona pa su tako cijene kruha u Hrvatskoj prema podacima Eurostata čak 15 % više od prosječne cijene u EU.
Kupci su također nezadovoljni trenutnim stanjem i izražavaju veliku zabrinutost zbog rastućih cijena te strah kako si, ako se ovaj trend rasta nastavi, više neće moći priuštiti ovu, mnogima osnovnu, prehrambenu namirnicu.
Izvor: poslovni.hr
Fotografija: Canva