The Academy of Chocolate Award i ove je godine dodijelila nagrade čokolatijerima diljem svijeta, a čokolade brenda Taman Chocolates odnijele su čak četiri brončana priznanja.
Na ovogodišnjem izdanju dodjele priznanja The Academy of Chocolate Awards podijeljeno je skoro 400 priznanja u 12 kategorija. Čak četiri priznanja brončanog sjaja otišlo je u ruke naših čokolatijera iz Taman Chocolatesa za njihove bean-to-bar čokolade iz nano serija posvećenih u prvom redu edukaciji potrošača. Tri nagrađene čokolade na tržište su plasirane krajem prošle i početkom ove godine, dok četvrta čokolada, zbog vremenskih uvjeta, još nije našla svoje mjesto na policama boljih delikates dućana. Ove bean-to-bar čokolade izrađene su od kakaovca s posebnih lokaliteta te predstavljaju novitet u asortimanu Taman Chocolatesa. Nagrađene su čokolade: TAMNA 70% origin PERU Sumaqao iz prve nano serije predstavljene u studenom 2020., TAMNA 75% origin KOLUMBIJA Sierra Nevada i TAMNA 73% origin MADAGASKAR Antsamala Sambirano predstavljene u veljači ove godine te TAMNA 72% origin INDONEZIJA Ransiki West Papua koja će uskoro biti uvrštena u ponudu.
Odluku o priznanjima The Chocolate Academy Awardsa donio je žiri sastavljen od vodećih stručnjaka za čokoladu, pisaca o hrani, profesionalnih kušača te ostalih vodećih čokolatijera, a postupak odlučivanja ove je godine održan na nešto drugačiji način, putem virtualnih i osobnih sesija. The Chocolate Academy osnovana je 2005. s ciljem promicanja razvoja svijesti o razlici između izrade finih čokolada i masovno proizvedenih slastica.
Prve dojmove o osvojenim priznanjima za naš je portal otkrio Stiv Kahlina, majstor čokolatijer Taman Chocolatesa.
Jeste li očekivali da će vaše čokolade i ove godine osvojiti priznanja ili je to ipak bilo iznenađenje?
Istovremeno i je i nije. Ove bean-to-bar čokolade smo radili više u edukativnoj formi. Nije nam prioritet bio njihovo savršenstvo, već smo željeli široj populaciji pokazati svu svestranost kakaovca, utjecaja post-harvest metoda i utjecaja pojedinih postupaka tijekom prerade u čokoladu. Zapravo smo si tim ciljem postavili brojna ograničenja. Birali smo specifične lokalitete i sorte kakaovca, tehnički smo se ograničili kako ne bi previše procesirali namirnicu i izgubili njezina svojstva koja smo željeli prezentirati. Znali smo da smo unutar tih limita izvukli maksimum i najbolje što smo mogli, da smo napravili odlične čokolade, i znali smo da s tim čokoladama možemo konkurirati. No, kao svojevrsnim početnicima u ovakvom obliku proizvodnje, a u konkurenciji preko 1.000 drugih proizvoda puno iskusnijih i poznatijih proizvođača čiji su proizvodi nerijetko duplo skuplji od naših, dobiti četiri priznanja svakako je malo i slatko iznenađenje.
Nakon što ste toliko puta osvojili priznanja, je li osjećaj isti ili ste se sad već pomalo navikli na to?
Nagrade nisu nešto na što se možeš naviknuti. Da bi čovjek bio kreativan, uvijek mora izlaziti iz zone komfora, riskirati, a samim tim, niti jedna nagrada nije garantirana. Meni osobno zbog toga puno znače. Ne zbog ega, što bi mnogi mogli pomisliti, već kao sredstvo motivacije, da potegnem još više, jače, bolje, da se ne sputavam u kreativnosti i ograničavam zbog vanjskih faktora kao što su uvjeti na tržištu i sl.
Recite nam nešto više o nagrađenim čokoladama.
Riječ je o našim novim proizvodima koji se razlikuju po drugačijem promišljanju proizvodnje od onog s kojim smo krenuli. Prije smo bili isključivo fokusirani na čokolatijerstvo, na proizvodnju proizvoda od čokolade, poput pralina i gourmet čokolada, gdje smo imali više pristup kakav kuhar ima prema nekom jelu. Fokus dosadašnjeg rada je bio sljubljivanje čokolade s različitim sastojcima u jedinstvenim formama i recepturama, a sada smo otišli malo dalje, odnosno za nas malo dublje – u proces proizvodnje čokolade iz zrna kakaovca kontroliranog podrijetla, čiji je cilj samo i isključivo krajnji okus čokolade. Za ilustraciju bih mogao reći da je ovo proces bliži vinarima, jer sam proces proizvodnje čokolade je puno kompleksniji, ne postoji zadan i „siguran“ recept te zahtjeva više kontrole i prilagodbe u svakom koraku proizvodnje. Počevši od odabira sorte ovisno o lokalitetu i obradi nakon berbe, do termičke obrade, načina i vremena procesiranja u čokoladu, a gdje svakim tim korakom pokušavamo očuvati i istaknuti pozitivne karakteristike i specifičnosti samog kakaovca.
Doživljavate li ova priznanja kao nagradu za svoj rad ili svojevrsno opterećenje zbog toga što i drugi mogu imati još veća očekivanja od vaših čokolada?
Ovakve nagrade ne bi smjele biti niti nama opterećenje niti ikomu dati za pravo očekivati više od našeg rada. Treba ih promatrati isključivo kao povratnu informaciju, svojevrsni indikator da ono što radimo ide u korak sa svjetskim trendovima i visokim standardima koji su postavljeni posljednjih godina u kategoriji vrhunskih čokolada.
I dajte nam za kraj neku ekskluzivu – sprema li se što novo u vašoj slatkoj radionici?
U radionici se događa svašta istovremeno na više kolosjeka, a u mojoj je glavi totalni krš ideja. Sudaraju se i svađaju međusobno. Iskreno, dok ideja kroz procese testiranja ne sazrije u potpunosti nisam siguran hoće li i kada izaći van na vidjelo. Svakako će biti noviteta već ove jeseni, no ne bih previše govorio o detaljima jer još uvijek ovisimo o mnogim vanjskim utjecajima koji nam mogu otežati realizaciju planova.