Najčešće visoku cijenu prati i visoka kvaliteta, no kada je hrvatski sladoled u pitanju čini se da to nije tako – upravo to otkrili su poražavajući rezultati istraživanja.
Prema rezultatima analize Odsjeka za sanitarnu mikrobiologiju i biologiju okoliša Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije čak 41 % ispitanih sladoleda zdravstveno je neispravno.
Naime, u ispitanim uzorcima utvrđen je povećan broj aerobnih mezofilnih bakterija te enterobakterija.
„U ovoj godini u ugostiteljskim objektima u našoj županiji obradili smo 75 uzoraka sladoleda. Od toga 31 uzorak ili 41 posto uzorkovanih sladoleda nije bilo zadovoljavajuće, što je prema mojoj procjeni i dosta više od brojke nezadovoljavajućih uzoraka sladoleda koju smo utvrdili lani kada je taj postotak iznosio 33 posto.“ – rekla je Ivona Žarkovac Saršon s Odsjeka za sanitarnu mikrobiologiju i biologiju okoliša Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, a prenosi večernji.hr.
Rekla je i kako ugostiteljima kod kojih je utvrđena zdravstvena neispravnost izdaju nalaz, a da je nakon toga odgovornost na vlasniku i voditelju određenog objekta te kako oni nisu ti koji bi kažnjavali ugostitelje već da je to posao inspektorata.
Uzrok porasta zdravstveno neispravnih uzoraka sladoleda u Primorsko-goranskoj županiji nije utvrđen, no postoji mogućnost da su razlozi manjak radnika u ugostiteljstvu te nedovoljno educirani ugostitelji.
Izvor: vecernji.hr
Fotografija: Canva