Dok ljeto polagano ustupa svoje mjesto jeseni, a sunce se sprema na odmor dajući prostor jesenskim kišama, sve nas podsjeća na jedno – vrijeme je za paljenje pećnice i uživanje u divnim mirisima netom ispečenog kruha.
Labirint uskih krivudavih ulica i svođenih prolaza, zbijenih kuća i njihovih skrovitih dvorišta, ispunjen atmosferom srednjovjekovnog mjesta toliko je karakterističan za Vodnjan mali istarski grad bogate -gastronomske kulture.
Nekada je ovaj gradić bio važno središte proizvodnje, imao je veliki torcio (tijesak za proizvodnju ulja), ali i pristeini (stare mlinove) te krušne peći u kojima se od domaćega kvasca pekao kruh odličnog okusa. Poznato je da su postojale krušne peći mletačkoga doba u kontradi sv. Josipa i peć zvana Spinedo ili Vartalli, Velika peć u ulici Forno grande. Jedna je krušna peć, stara više od 200 godina, za koju se pretpostavlja da je zazidana i skrivena još od Prvog svjetskog rata, pronađena u Muzeju lokalne zajednice „Kuća tradicija“ koju vodi udruga Ekomuzej Istrian de Dignan.
U prošlosti je vodnjanski dan izgledao otprilike ovako: u jutarnji je satima buka koja se čula na vodnjanskim ulicama bila uzrokovana škripanjem kola poljoprivrednika koji su krenuli u polja. Gradom su prolazile Vodnjanke koje na svojim glavama nose tola, dasku s kruhom, u jednu od krušnih peći u mjestu. Označile bi ga na svoj način, kako bi znale koji je čiji, s obzirom na to da u jednu krušnu peć stane velika količina štruca, čak i do 70 odjednom.
Pekao se tada i Pan con l’uva (Kruh s grožđem), ili kako bi ga Bumbari, o kojima smo nedavno pisali, nazvali Pan co l’ua. Riječ je o vrlo jednostavnom desertu iz tradicionalne bumbarske kuhinje. Glavni sastojci potrebni za dobivanje mekanog i slatkog tijesta su: grožđe, šećer i ulje. Sočan komad ovog kolača može biti izvrstan doručak uz šalicu toplog napitka, ali i savršen zalogaj uz popodnevni čaj pod dekicom u naslonjaču. Ovaj je desert idealan za sve one koji žele uživati u nečem ugodnom i domaćem, dok se ljeto stapa s početkom jeseni.
Grožde dakako ne ide samo u ovu slasticu – Vodnjanci ga koriste i u izradi pince koja se može iskušati svaki godine na Uskršnji ponedjeljak, na manifestaciji „Vodnjanska špaleta“. Pinca je središte obiteljskog uskršnjeg doručka ili deserta nakon ručka, a ova manifestacija ponovno oživljava uskršnje običaje koje ponekad zaboravljamo u ovo užurbano moderno doba. Poželite li se i vi na trenutak vratiti u djetinjstvo i stvoriti pravi blagdanski ugođaj u svom domu, isprobajte ovaj jednostavni recept.
U suradnji s Turističkom zajednicom Grada Vodnjana, donosimo recepte za vodnjanski kruh s grožđem, ali i za pincu kako biste i u svojoj kuhinji mogli pripremiti tradicionalne vodnjanske slatke zalogaje.
Pan co l’ua (Kruh s grožđem)
Sastojci
- ½ kg brašna
- prstohvat soli
- 250 g šećera
- 2 vrećice praška za pecivo
- 2 vrećice vanilin šećera
- čokolada u prahu (ukoliko želimo tamniji biskvit)
- naribanu koricu 1 limuna
- 1 žlica rakije
- 1 čaša ulja
- 750 g svježeg grožđa
Priprema
U brašno dodajte sol, šećer, prašak za pecivo, vanilin šećer i čokoladu u prahu. Sastojke dobro promiješajte. Dodajte naribanu koricu limuna, rakiju i ulje. Grožđe operite, stavite u tijesto i lagano promiješajte.
Lim za pečenje obložite papirom za pečenje, ulijte tijesto u njega, ravnomjerno ga rasporedite i pecite u vrućoj pećnici. Pecite na 170 – 180 stupnjeva 40 minuta.
Pinca (Pinse)
Sastojci
- 200 g šećera
- mlijeko
- 10-15 g kvasca
- 1 kg brašna
- 8 jaja
- 200 g maslaca
- narančina i limunova korica
- vanilija
- rum
- prstohvat soli
- 200 g grožđica
Priprema
U zdjeli otopite polovicu šećera s čašom toplog mlijeka, polovicom kvasca, šakom brašna i dva cijela jaja. Sve zajedno promiješajte i ostavite tijesto da se diže oko sat vremena. Smjesi dodajte još dva jaja i šaku brašna te ostavite da se diže još oko sat vremena. Zasebno umutite četiri žumanjka s preostalim šećerom, a bjelanjke istucite u čvrsti snijeg.
Preostalo brašno stavite na slastičarsku dasku, a u sredinu ulijte otopljeni maslac, ostatak kvasca otopljenog u toplom mlijeku, naribanu koricu limuna i naranče, vaniliju i smjesu sa žumanjcima te grožđice. Sve dobro promiješajte. Ako je tijesto tvrdo i teško se mijesi, dodajte snijeg od bjelanjaka. Od tijesta oblikujte štruce i ostavite ih da se dignu.
Prije nego ih ispečete, pince namažite razmućenim jajetom kako bi postale sjajne, napravite rez u obliku križa koji će, kad se zacrveni, dodatno ukrasiti pince. Pecite jedan sat na 180 stupnjeva.
U suradnji s Turističkom zajednicom Grada Vodnjana
Fotografije: Turistička zajednica Grada Vodnjana