Nakon što je u svega desetak dana povučen veliki broj proizvoda u kojima je utvrđena prisutnost etilen oksida, obratili smo se Hrvatskoj agenciji za poljoprivredu i hranu kako bismo saznali kolika je stvarna opasnost od tog pesticida.
Povlačenje velikog broja slatkih proizvoda s tržišta zbog utvrđene prisutnosti pesticida etilen oksida u aditivu koji se koristi za njihovu proizvodnju izazvao je veliku zabrinutost kod naših čitatelja te nas potaknuo na to da se obratimo Hrvatskoj agenciji za poljoprivredu i hranu kako bismo dobili detaljne informacije o tom kako je došlo do toga da se toliki broj proizvoda s ovim pesticidom uopće nađe na tržištu te koliko su ugroženi oni koji su navedene proizvode možda već i konzumirali.
Kako su nam rekli iz HAPIH-a, etilen oksid je „utvrđen u aditivu koji se koristi tijekom tehnološkog procesa proizvodnje mliječnih proizvoda kao dezinfekcijsko sredstvo da bi se spriječila kontaminacija Salmonelom.“
„Kod povučenih proizvoda korišten je nesukladni aditiv (aditiv E410) u kojem je utvrđeno prisustvo etilen oksida, a čije korištenje je zabranjeno u EU. Radi se o iznimno malim količinama aditiva koji se dodaje u proizvod tijekom proizvodnje, a izmjerene količine etilen-oksida u aditivu bile su također relativno niske, ne puno veće od granice detekcije. Kao najveća moguća razina zaštite potrošača svi proizvodi u koje je ugrađen nesukladni aditiv smatraju se, kao i sam aditiv, nesukladnim i automatizmom se povlače sa tržišta i opozivaju od potrošača. Upravo je to razlog većeg broja obavijesti o povlačenju odnosno opozivu.“, naveli su iz HAPIH-a, napomenuvši i da su na razini EU tijekom lipnja i srpnja održani sastanci kriznih koordinatora EU te da je usvojen zaključak po kojemu se proizvodi povlače čim se utvrdi prisutnost aditiva koji sadrži etilen-oksid (i bez procjene rizika), što inače nije uobičajeni postupak te je u ovom slučaju primijenjeno najstrože moguće tumačenje predmetne Uredbe i razina zaštite zdravlja potrošača podignuta je na najveću moguću razinu.
„Koliko će različitih proizvoda bit povučeno zbog prisutnosti nekog pesticida u količini većoj od maksimalno dopuštene, ovisi o širini njegove primjene, te procjeni rizika. U slučaju etilen-oksida radi se o širokoj paleti proizvoda gdje je korišten nabexeni aditiv.“ – navode iz HAPIH-a.
Na naše pitanje o tomu koliku opasnost predstavlja ovaj pesticid i što se može dogoditi onima koji su već konzumirali povučene proizvode, iz HAPIHA-a kažu da je „etilen-oksid zabranjen je u EU od 2015. godine zbog potencijalno mogućeg reproduktivno toksičnog, kancerogenog i mutagenog djelovanja nakon provedenih toksikoloških studija na eksperimentalnim životinjama. Ovdje se, kao što je već navedeno, radi o prisutnosti malih količina u aditivu koji se dodaje, a ne o gotovom proizvodu. Kako se radi vrlo malim količinama potencijalnog štetnog učinka na zdravlje ljudi ne bi trebalo biti jer za to treba biti unesena znatno veća količina.“
O samim analizama koje se provode prije stavljanja proizvoda na tržište, mogli su nam reći tek da se provode laboratorijske kontrole na kemijske i mikrobiološke parametre, no budući da većina proizvođača ima svoje interne laboratorije za kontrolu kvalitete, u ovom trenutku nismo saznali više o samim kontrolama.
Budući da mnogi naši čitatelji povezuju sporne proizvode sa zemljama porijekla, za kraj smo istražili ima li doista povezanosti između zemlje porijekla i pojave pesticida u proizvodima. „EU ima jedno od najstrožih zakona i propisa sto se pesticida tiče. Zabranjeni pesticidi u većini slučajeva su porijeklom iz zemalja izvan EU u kojima se još uvijek mogu koristiti. Svrha 24 satnog RASFF sustava je upravo utvrdit nepravilnosti i nesukladne uzorke reagirati i povući ih s tržišta EU pa tako i RH čim se utvrdi bilo kakva nesukladnost. Veliki broj obavijesti i povlačenja (od kojih su mnogi proizvodi povučeni od strane samih subjekata preventivno zbog prisutnosti aditiva, ali ne i etilen-oksida) dokazuje da sustav funkcionira transparentno i u službi maksimalne zaštite potrošača.“ – rekli su nam iz HAPIH-a.
Fotografija: Pexels