Nedavno objavljena britanska istraživanja tvrde da saharoza ima ljekovita svojstva. Prema njihovim navodima šećer liječi rane odnosno pomaže bržem zacjeljivanju te služi kao zamjena za antibiotik.
Ne samo da postoje studije dr. Mosesa Muranda, istraživača iz Zimbabvea, koji već dugo radi na Sveučilištu u Wolverhamptonu (West Midlands), koje kažu da šećer može biti izvrsna zamjena za antibiotik i brže liječiti rane, već i svjedočanstva pacijenata poput onog pacijenta koji je ubrzo nakon amputacije dijela noge i uklanjanja vena, uz liječenje dr. Muranda uočio pozitivne učinke. Također, postoji i priča da jedna žena koja je imala dosta duboku ranu na nozi, izliječena na ovaj način. Trpjela je bol pet godina i došla do stadija kada bi se ud trebao amputirati. Međutim dr. Murando je izbjegavao operaciju, savjetujući joj da primjenjuje terapiju šećerom nekoliko puta dnevno. Žena se navodno u potpunosti oporavila, bez ikakvih posljedica.
Dugotrajna studija dovela je do dokaza o ulozi šećera u izvlačenju vode iz čime se izbjegava nakupljanje mogućih bakterija. Ako se doista potvrde ove doktorske teze moglo bi doći do velikih promjena u medicini.
Prema nedavnim istraživanjima iz Velike Britanije, unatoč nekim razlikama, na pitanje može li šećer zamijeniti antibiotik, odgovor je potvrdan, i naravno, u određenom smislu protivi se negativnim svojstvima koja se vežu za šećer. Već je dokazano da je saharoza, organski spoj iz obitelji disaharida, pomogla u liječenju određenih vrsta rana koje su vrlo otporne na tradicionalne antibiotike. Osim toga, ne smije se zanemariti činjenica da ovaj revolucionarni tretman ima učinke ne samo na ljudska bića već i na životinje.
Odrastajući u siromaštvu, u seoskim istočnim gorama Zimbabvea, Murandu je navikao da se rane liječe utrljavanjem soli. Budući da je njegov otac imao novca, odlučio je svome djetetu kupiti šećer koji je znatno manje iritirao ranu od soli. Murandu je primijetio da šećer značajno ubrzava zarastanje rana. Upravo je to temelj njegova istraživanja, koje seže u daleku 1997. kada je stigao u Veliku Britaniju, kao bolničar. Vidio je da se tamo ne koristi šećer za rane te je odlučio to promijeniti. Od tada do danas, Murandu je dokazao da šećer u nekim slučajevima može biti zamjena za antibiotik. On je patentirao šećer omotan u zavoj koji uklanja vodu iz rane i time sprječava širenje bakterijske infekcije. Dok čeka službeno priznanje za svoj patent mora premostiti i skepticizam velikih farmaceutskih tvrtki koje ne prihvaćaju njegove činjenice da šećer može zamijeniti antibiotik. Njegova se teorija počela shvaćati ozbiljno te je osvojio nagradu Journal of Wound Care u ožujku 2018. Osim kod liječenja ljudi, njegova se teorija primjenjuje i kod liječenja životinja.
Izvori: ilsussidiario.net i BBC
Fotografija: Pixabay