Krajem srpnja imali smo priliku razgovarati s Angelinom Ong i Ting Yau, međunarodnim polaznicama Kulinarskog Instituta Kul IN i pripravnicama u splitskoj slastičarnici O’š kolač, koje su nam ispričale sve o svom školovanju u Sisku i radu u Splitu.
Iz daleke Australije i nešto bližeg Ujedinjenog Kraljevstva u Hrvatsku su došle Angeline Ong i Ting Yau, dvije mlade djevojke željne stjecanja znanja u slastičarstvu. Nakon dvomjesečnog tečaja za slastičare u Kulinarskom Institutu Kul IN, odradile su i dvotjedno pripravništvo u splitskoj slastičarnici O’š kolač, čija je vlasnica poznata slastičarka Tea Mamut.
Njihov mentor Marko Hernaut za njih ima samo riječi hvale. Za naš je portal o djevojkama rekao: „Ting je pokazala veliki interes za pekarstvo i izradu slatkih tijesta. Tehnička izvedba (struktura, usklađenost okusa i tekstura proizvoda) i posvećenost kvaliteti je na vrlo visokoj razini što bi polaznicu moglo usmjeriti prema kreiranju vrhunski kvalitetnih proizvoda. Angeline je iznimno zainteresirana za slastičarstvo u cijelosti, međutim uz dosljednost kvaliteti i preciznosti izrade slastica, zamjetno je izražen osjećaj vizualnog identiteta slastice i osjećaja za detalje.“, dok je Tea Mamut za svoje inozemne pripravnice rekla: „Ting i Angie bile su veliko veselje za cijeli tim O’š kolač i, svakako, velika pomoć u najburnijem dijelu godine. Osim što su one učile od nas o slastičarstvu, i mi smo jako puno naučile o njima. Jako mi je žao što su tako kratko bile kod nas, vrlo brzo su se uklopile u naš tim. Pozitivan stav, osmijeh i predanost radu glavne su odlike Ting i Angie.“
Kako ste čuli za Kulinarski Institut Kul IN?
Angeline: To je zapravo duga priča. Htjela sam studirati slastičarstvo, ali kako sam zaposlena na puno radno vrijeme to nije bilo moguće. Međutim, otkrila sam da me pečenje kolača čini sretnom pa sam htjela poduzeti nešto u vezi s tim. Tražila sam tečajeve u mjestu odakle sam porijeklom, ali tamo nisam ništa pronašla. Pa sam tražila u Australiji; u Melbournu i drugim gradovima. Međutim, tad sam shvatila da ako ću već platiti toliki iznos da bih mogla otići i negdje u Europu. Prvo sam naravno pogledala Cordon Blue. Nakon toga pogledala sam ponudu u Ujedinjenom Kraljevstvu, ali je bilo prilično skupo i trajalo je devet mjeseci, a ja nisam mogla uzeti toliko dopusta na poslu. Meni je trebao kratki tečaj. Naravno, pogledala sam ponudu u Francuskoj i drugim zemljama, ali… U australskim medijima Francuska je prikazana kao meta terorističkih napada i ja zbog straha nisam htjela ići tamo. Pa sam pogledala druge zemlje, Njemačku, Austriju… Moja prijateljica je iz Hrvatske pa sam tako vidjela Kul IN i kontaktirala nekoliko bivših studenata da čujem njihova iskustva. Ja sam otprilike imala određeni plan što želim od tečaja i ovaj tečaj je ispunjavao većinu toga, a bio je i prilično povoljan. Tako sam upisala dvomjesečni tečaj za slastičara.
Ting: Početkom ove godine završila sam tečaj pekarstva u Njemačkoj zato što jako volim kruh. To je trajalo mjesec dana, a nakon završetka vratila sam se kući, gdje sam tražila posao u pekarama. Međutim, većina oglasa je bila za slastičara. Tako sam se zainteresirala za slastičarstvo i stvarno sam htjela naučiti više o slastičarstvu. Upravo zato odlučila sam potražiti škole u Europi. Nisam točno znala što želim, ali sam znala da želim ići negdje u Europu, a ne ostati kući, u Ujedinjenom Kraljevstvu. Tražila sam škole diljem Europe. Pronašla sam popis škola u Francuskoj, a čak sam gledala i u Aziji, na Tajlandu, ali sve je bilo preskupo. Konačno sam pronašla Kul IN – pregledala sam galeriju fotografija i stvarno mi se svidjelo kako izgleda i kako svi izgledaju sretno. Tako sam se odlučila prijaviti. Znala sam da želim brzo krenuti s tim, a novi tečaj je počinjao za dva mjeseca, čini mi se.
Što ste naučile u Kul IN-u?
Angeline: Mislim da ono najvažnije što smo naučile nije vezano za slastičarstvo nego za nas same. Na primjer kad radite slastice morate biti dobre volje tj. sretni jer se to odražava na ono što radite. Ako imate loš dan, samo ćete sve isprljati i vjerojatno će vam sve propasti. Vrlo je važno biti smiren i bez stresa. To je vrlo teška lekcija koju smo morali svladati jer na primjer ja se često uzrujavam. Veliki sam perfekcionist i želim da sve uvijek uspije, da ide mojim putem. U suprotnom počnem plakati. Ali mislim da je vrlo važno ostati miran.
Doista mi se sviđa Kul IN jer sam htjela naučiti više o sastojcima, o tomu kako se spajaju, kako reagiraju jedno na drugo i to je ono što su nas naučili. Mi sad znamo što je brašno, kako različite stvari mijenjaju brašno i čime ono može biti zamijenjeno. Dakle, imamo teoretsko znanje, ali imamo i praktično znanje jer smo mi to radile i jer smo svaki dan individualno kuhale. Ja nisam htjela kuhati u grupi jer na taj način ne možeš naučiti sve faze postupka. Tako da smo mi sve same radile i ako bismo pogriješile, mogle smo ponoviti. I to je ono što mi se posebno sviđa. Marko (Hernaut, op.a.) nam je jako puno pomogao i puštao nas je da pogriješimo i da to ispravimo. Mislim da nam je Kul In dao temelje u slastičarstvu, naučile smo kako peći i što su sastojci, dok smo kod Tee naučile poslovni dio – kako voditi posao i kako organizirati posao i stvarno nam je puno dala, barem meni jer ja želim otvoriti svoju slastičarnicu i sada imam temelje i iskustvo u poslovanju. To je stvarno dobar paket, preporučila bih svima pripravništvo.
Ting: Moram priznati da sam se prvih nekoliko tjedana u Kul IN-u pitala jesam li dobro odlučila jer sam znala da volim kruh. Zato sam i išla na tečaj u Njemačku. Kad sam se vratila iz Njemačke, ja sam još uvijek to obožavala. Za mene je slastičarstvo bilo nešto sasvim novo jer ja kući baš i ne radim slastice. Jednom sam napravila nešto za Božić i trebalo mi je otprilike dva dana tako da sam bila pod stresom, mislila sam da nikad više neću napraviti tortu. Dok sam tražila radionice za slastičarstvo doista mi je bilo uzbudljivo jer sam znala da bih mogla naučiti nove vještine i znala sam da volim slastice, prema tomu zašto ne? Međutim, kad smo tek krenuli i kad smo imali tjedan teorije i tjedan kruha, pitala sam se želim li uopće nastaviti s tim. Ali onda smo počeli s kolačima i Marko je bio jako strpljiv, pokazao bi nam kako da radimo i onda bismo mi to napravile. Tako da mislim da je to bilo puno bolje. Moglt smo Marka pitati što god smo htjeli, mogle smo slobodno eksperimentirati. I nekad bi to nekad bi uspjelo, pošlo po krivu, ali sve je to dio učenja. I mislim da je upravo to ono što je tako dobro u ovoj školi. A Marko je vjerojatno nešto najbolje u toj školi. On je stvarno odličan učitelj. Toliko smo toga naučile od njega jer je on knjiga znanja. Možete ga pitati bilo što i on će znati, a ako ne zna, otkrit će. On je odličan mentor.
Spomenuli ste da ste imali tjedan teorije. Kakav je bio omjer teorije i prakse?
Ting: Prvog tjedna sve je bilo teorija. Drugi tjedan smo započeli s kruhom jer je osnova slastičarstva kruh, a nakon toga je sve bilo slastičarstvo. Zadnji tjedan smo imali ispit za koji je svaka od nas dobila temu. Temu smo dobile u petak prije zadnjeg tjedna. Imale smo cijeli vikend za pripremu tako da smo, čim smo dobile teme, otišle u dućan i kupile sve što smo mogle. Potrošile smo oko 150 funti i cijeli vikend smo pekle, skoro uopće nismo spavale. Bile smo skroz lude (smijeh).
Angeline: To je zato što to stvarno volimo i stvarno smo htjele da to ispadne dobro. Toliko smo vježbale i zbog samih tema – ja nisam baš upoznata s mentom i kuhanjem s mentom tako da sam trebala dosta iskušavati, vidjeti kako je. Bio je to jako zabavan vikend. Tada smo stvarno koristile neke od recepata i vještina koje smo naučile u školi i mijenjale smo ih.
Kako ste započeli suradnju s Teom Mamut?
Ting: Kul IN nam je to organizirao.
Angeline: Kul IN je to organizirao, ali Tea je spomenula da je ona kontaktirala Kul In zbog pripravništva. Ovdje smo (u O’š kolaču, op.a.) dva tjedna.
Možete li opisati jedan dan u slastičarnici O’š kolač?
Ting: Običnim danima izrađujemo seriju kolača. Međutim, mi ne radimo cijeli kolač, cijelu slasticu već samo određene dijelove slastice. Nakon što mi izradimo jedan dio, on ide na hlađenje, a mi izrađujemo drugi dio. Dakle, sve se radi dio po dio pa se na kraju spoji u gotov proizvod netom prije nego što se stavi u prodaju. Tijekom dana izrađujemo različite dijelove, različite elemente različitih slastica.
Kako izgleda raditi s Teom Mamut? Ona je jako popularna u Hrvatskoj. Možete li opisati kakva je ona kao šefica?
Angeline: Odlična, stvarno je odlična. Baš smo razgovarale kako se osjećamo kao u obitelji, ona je doista tako topla i divna osoba. Ali ne samo ona, već cijelo osoblje. Ako mi napravimo neku grešku, ona uvijek nastupi smireno i objasni nam što smo trebale drugačije napraviti. Stvarno je jako strpljiva, dozvoljava nam da postavljamo milijun pitanja, a ona i njezin tim nam sve objasne. Stvarno je jako, jako dobra – volim je.
Ting: Svi su jako prirodni, kao da im je doista stalo da nas nauče. Nisu to samo da odrade to, nego žele da naučimo postupak pa da možemo to i same napraviti. Kad smo tek počele, rekli bi nam da napravimo to i to, a onda bi oni promatrali kako mi to radimo korak po korak. Međutim, nakon što smo tu bile već neko vrijeme, Tea bi nam samo rekla: „U redu, ti napravi to.“ i svi bi nas pustili da radimo. Doista nam vjeruju i to je stvarno odlično.
Koji je Vaš plan za budućnost – hoćete li nastaviti raditi u slastičarstvu?
Angeline: Pa, ja još uvijek radim i nastavit ću raditi, a plan je vikendima raditi u slastičarnici te tijekom noći peći za obitelj i prijatelje. S vremenom bih htjela otvoriti malu slastičarnicu, prodaju putem interneta (poput cateringa) i kad uspijem s tim, smanjila bih radne sate i nastavila bih raditi pola radnog vremena. Dobro je što smo u Kul IN-u morali raditi i poslovni plan – trebali smo razraditi naše ideje. Meni je kad sam došla ovdje u planu bilo pokretanje vlastitog posla, ali pojma nisam imala o marketingu i sličnim stvarima. Tako da nam je obrazovanje u Kul IN-u doista dalo temelje. Ima još puno toga što moram naučiti, ali sad bar znam na što se trebam koncentrirati.
Ting: Ja nemam dugoročni plan. Ovdje sam još tjedan dana (razgovor vođen krajem srpnja, op.a.) i nakon toga se vraćam kući na dva tjedna, a onda ponovno dolazim u Zagreb na pripravništvo u pekaru. Naučila sam puno o slastičarstvu, ali kruh je i dalje moja prva ljubav. I baš zato želim otvoriti slastičarnicu/pekarnicu u budućnosti, ali trenutno nemam plan za to. Najvažnije mi je naučiti što više mogu dok još imam vremena. Ne znam što će se kasnije događati. Možda ću naći posao i ostati ovdje u Hrvatskoj. Sviđa mi se činjenica da su mi sva vrata otvorena i da sam naučila jako puno u ovoj godini. Na primjer, naučila sam peći kruh, naučila sam puno o slastičarstvu, imala sam jedno pripravništvo, imat ću i drugo. Tako da mislim da imam prilike u budućnosti.
Hoćete li nastaviti s edukacijom u budućnosti?
Ting: Voljeli bismo ići na dodatne tečajeve u Kul IN sljedeće godine. Doista bih se voljela vratiti u Kul IN, ali vidjet ćemo.
Fotografije: Kulinarski Institut Kul IN, O’š kolač, Ting Yau