Iako je danas to rijetkost, djeca su se prije redovito penjala na drvo amule i jela svježe plodove koji su, ako nisu dovolno dozrijeli, znali ostaviti gorkast okus u ustima, no oni zreli itekako slade život.
Amule su slatkasto-kiselkasti plodovi stabla iz porodice ruže, latinskog naziva Purnus cerasifera. Riječ je o samonikloj biljci što znači da za njezin rast nije potrebna upotreba pesticida stoga se plodovi mogu konzumirati izravno s grane. Plodovi amule poznati pod različitim imenima poput divlja šljiva, ciborica, dženerika, arzelinka te brojnim drugim. Amula dozrijeva od srpnja do rujna. Nezreli su plodovi gorkastog okusa, dok su zreli slatki i sočni.
Kao i drugo voće i amule imaju brojne dobrobiti za zdravlje. Prepune su antioksidansa pa štite od nastanka rakova, bogate su i vitaminima A i B pa podižu imunitet, ali i kalcijem stoga su dobre za kosti. Također imaju dobar učinak na krvožilni sustav, ali i na probavu.
Mogu se jesti svježi plodovi, samostalno, kao dodatak jogurtima ili voćnim salatama, ali se mogu koristiti i u slastičarstvu pri izradi raznih pekmeza, džemova, umaka, preljeva, sokova i likera, sladoleda te kao sočni dodatak brojnim biskvitnim kolačima, pitama i štrudlama, krostatama i crumbleovima.
Fotografije: Kate Bošković