Nakon što smo nedavno donijeli priču o zatvaranju poznate virovitičke šećerane Viro, stiže još jedna loša vijest, ovoga puta iz Osijeka.
Osječka tvornica šećera zatvara svoje pogone, čime bez posla ostaje više od 200 njezinih zaposlenika. Šećerana Osijek svojim će zaposlenicima isplatiti otpremninu u iznosu od 3.000,00 kn po godini radnog staža + 4 bruto plaće.
Zlatko Ivanetić koji je u ovoj tvornici proveo 23 godine radnog staža za Agroklub je rekao: „Gotovo je, to je to. Pala je bez ispaljenog metka. Nitko od vlasnika nije izašao pred nas i rekao nam što se događa. Mi radnici se međusobno dopisujemo, razmjenjujemo informacije. A i mediji šute. Ako je gotovo – gotovo je, ali neka nam to netko službeno kaže.“
Iako su lanjsku kampanju najnormalnije završili te krenuli u preraspodjelu dana u zimskom periodu, ovoga su tjedna pojedini radnici dobili poziv iz Uprave kako bi potpisali zahtjeve za otpremninu te saznali da su od 15. veljače 2021. na burzi rada.
Ovu su vijest, za dnevnik.hr potvrdili i s Hrvatskog zavoda za zapošljavanje.
Ivanetić kaže i kako postoje dvije liste, i to ona za otpremninu te druga lista za radnike kojima će ponuditi novi ugovor za nastavak posla na demontaži ili pak rad u Županji gdje će navodno trebati tehnologa.
Kako bi saznali ispravnost informacija koje navode radnici, kolege iz dnevnik.hr pokušali su doći do vlasnika šećerane, koji ih je preusmjerio da se obrate Hrvatskoj industriji šećera – tvrtki koja je 2019. objedinila šećerane u Osijeku Virovitici i Županji.
Željko Zadro, predsjednik uprave Viro i Sladorane poručio je kako još ništa ne može potvrditi te da u petak stiže u Osijek.
Šećerana Osijek s radom je krenula 1906., a preživjela je dva svjetska te Domovinski rat.
Matija Brlošić, predsjednik Ceha za poljodjelstvo i slatkovodno ribarstvo pri Hrvatskoj obrtničkoj komori te potpredsjednik Hrvatske poljoprivredne komore za Agroklub se očitovao o saznanjima vezanim uz zatvaranje ovog pogona te rekao: “Virovitička šećerana je zatvorena, pretpostavljalo se da će tim putem i osječka” te dodao „ Mogući su razlozi financijske prirode vezane za plasman šećera i sve manji broj hektara pod šećernom repom u Hrvatskoj. Država je značajno povećala potporu za njezin uzgoj, ali to očito nije bilo dovoljno. Proizvodnja ove kulture je skupa, a otkupna cijena relativno niska”, naglašava Brlošić.
Poslova vezanih uz proizvodnju i pakiranje šećera u Hrvatskoj ima još samo za jednu tvornicu, i to samo u ovoj godini. Nastavi li se ovakav negativni trend zatvaranja, Hrvatska bi uskoro od zemlje izvoznika šećera mogla postati zemlja bez ijednog zrna šećera.
Izvor: Agroklub, Dnevnik.hr
Fotografija: Unsplash