Ribiz je čest gost u engleskom pudingu, a osim za dekoraciju, koristi se i za izradu džemova i želea.
Ribiz je višegodišnja biljka, iz porodice Grossulariaceae. Raste grmoliko, a visina grma doseže do 2 m. Grozdasti plodovi dozrijevaju 70 do 100 dana nakon cvatnje. Bobice na grozdu veličine su zrna graška, a postoje tri sorte, i to: bijela, crvena i crna sorta ribiza. Bijele i crvene imaju kiselkasto-sladak, osvježavajući okus, dok crni ima neugodan okus. U ovim se bobicama može uživati od srpnja do rujna.
Ljekovita svojstva ribiza
Bobice ribiza sadrže vlakna stoga reguliraju aktivnost crijeva te iz tijela odstranjuju otrovne sastojke. Koriste se i pri liječenju reumatskih tegoba, gihta i išijasa. Sirup od bobica ribiza jača srce. Žele od crvenog ribiza ima antiseptičko djelovanje te ublažava bol kod opeklina i sprječava rast mjehurića.
Kupovina i čuvanje ribiza
Grozdove ribiza može se čuvati u hladnjaku, od jednog do nekoliko dana, ovisno o tomu koliko su zreli. Ukoliko ih se želi duže sačuvati, može se čuvati zamrznute u obliku bobica ili pirea.
Upotreba ribiza u slasticama
Pri izradi kolača ribiz se može dodati u smjesu za tijesto ili rasporediti po gornjoj površini tijesta u pola pečenja. Poznata slastica u čijoj se izradi koristi ribiz je engleski ljetni puding. Prokuhano se voće stavlja u kalup koji je obložen i pokriven izrezanim kruhom od cjelovitih žitarica. Na njega se stavi teret te se preko noći kruh u hladnjaku dobro natopi voćnim sokom. Puding se poslužuje uz tučeno slatko vrhnje.
Ribiz u grozdovima može poslužiti i kao dekoracija kolačima, tortama i sladoledima ukoliko se prethodno umoči u mješavinu tučenih bjelanjaka i šećera te smrzne. Od ribiza se može pripremiti i umak koji savršeno pristaje uz sladolede i sorbete. Također, od njega se izrađuju i želei i džemovi.
Fotografije: Pixabay