Kandirano se voće, osim kao slatki zalogaj, koristi i u proizvodnji različitih konditorskih proizvoda.
Pod pojmom kandirano voće podrazumijeva se proizvod dobiven natapanjem dijelova ili cijelih plodova određenog voća u šećernom sirupu kojem se postepeno povećava koncentracija. Osim za direktnu konzumaciju, kandirano se voće koristi i kao aromatični dodatak pri proizvodnji voćnih kolača, čokolade te brojnih drugih konditorskih proizvoda.
Za izradu se koristi koštunjićavo voće poput jabuke, dunje, breskve, višnje, šljive, trešnje te marelice. Također, kandiraju se i citrusi, poznatiji kao arancini i limuncini. Kako bi postupak kandiranja bio uspješan, prije početka postupka potrebno je pripremiti voće te šećernu otopinu koja se izrađuje od saharoze i glukoznog sirupa, najčešće u omjeru 1:1.
Postoje dva postupka kandiranja, a to su spori i brzi. Sporim se postupkom dobiva proizvod visoke kvalitete, no takva proizvodnja je skuplja pa se češće vrši brzi postupak kandiranja za koji se uglavnom koristi konzervirano voće. U svrhu postizanja ljepšeg izgleda proizvoda, nakon postupka kandiranja, voće se glazira čime se postiže fini, ujednačeni, staklasti izgled, koji osim ljepšeg vizualnog dojma ima i zaštitnu ulogu. Gotov proizvod pakira u ambalažu koja sprječava isušivanje se te se čuva u standardnim skladišnim uvjetima.
Fotografija: Pixabay