Ovo se voće često koristi u izradi slastica, naročito osvježavajućih voćnih kocki i torti, a siromaštvo kalorijama i brojna ljekovita svojstva čine ga super voćem.
Kivi je višegodišnja dvospolna, listopadna biljka sa srcolikim listovima, iz roda Actinidia. Plodovi su okrugli i dlakavi, zelene unutrašnjosti s crnim žilicama i sitnim košticama, ugodnog kiselkastog okusa. U Kini se već više od 2000 godina koristi u ljekovite svrhe. Najviše se uzgaja na Novom Zelandu, koji je ujedno i najveći svjetski proizvođač.
Kivi ima savršenu ravnotežu između malog broja kalorija te izrazitih ljekovitih svojstava i upravo se zato smatra super voćem. U sebi krije mnoštvo raznolikih vitamina, minerala i fitonutrijenata.
Bogatstvo vitaminom C pridonosi smanjenju rizika od pojave bolesti srčanog i krvožilnog sustava, moždanog udara ili raka te pripomože zacjeljivanju rana, održavanju zdravlja kostiju, zubi i desni.
Kivi je i vrlo dobar izvor dijetalnih vlakana stoga regulira probavu i količinu šećera u krvi, ali i sprječava nastanak raka debelog.
Pored navedenih dobrobiti, važno je napomenuti kako je kivi alergena namirnica pa njegova konzumacija može izazvati probleme alergičarima.
Kupovina i čuvanje kivija
Pri kupnji kivija vrlo je važno plod uzeti u ruku te ga lagano pritisnuti. Ukoliko je mekan znači da je zreo i sladak. No, treba paziti da nije previše mekan jer je takav plod prezreo. Također treba izbjegavati one plodove kojima je kora smežurana, oštećena ili po sebi ima mrlje. Budući da kivi dozrijeva stajanjem, preporučljivo je, ukoliko ih nećete odmah konzumirat, kupiti čvrste plodove koji na zraku, daleko od sunčeve svijetlosti i izvora topline mogu stajati tri do pet dana. Zrele kivije potrebno je čuvati u hladnjaku te potrošiti unutar dva do tri tjedna.
Upotreba kivija u izradi slastica
Kivi se može jesti samostalno ili u voćnim salatama, u kombinaciji s raznim drugim voćem. Čest je gost u ukusnim krustadama s kremom, Pavlovoj torti te ledenom vjetru. Izvrsno se slaže s tučenim slatkim vrhnjem te bijelom čokoladom. Može ga se poslužiti u kombinaciji s narezanim jagodama, ananasom i kruškama prelivenima s malo šampanjca i zabaglione kremom, ali i u kombinaciji s drugim voćem uz čokoladni fondue.
Pire od kivija koristi se za pripremu sorbeta i voćnih umaka koji mogu biti izvrstan dodatak sladoledu od vanilije.
Važno je znati da neki enzimi koje kivi sadrže sprječavaju očvršćivanje želatine pa je zbog toga teško izraditi voćne kocke s kivijem i želatinom. Također, ti enzimi u dodiru s mliječnim proizvodima izazivaju zgrušavanje pa je vrlo teško izraditi sladoled od kivija.
Fotografije: Pixabay