Iako na našem portalu već imamo objavljena tri recepta za knedle (tradicionalne, knedle od batata i knedle sa pšeničnim brašnom), danas vam donosimo još jedan koji potpisuje Natalija Milodanović s bloga Mystic Cakes.
Sastojci
(za 20 knedla)
- 1 kg krumpira (oko 850 g očišćenog)
- 1 žličica soli
- 65 g maslaca
- 1 jaje
- oko 300 g oštrog brašna
- 20 manjih šljiva (oko 500 g)
- cimet
- šećer
Za prezlu
- 250 g prezle
- 60 g maslaca
- 2 žlice ulja
- prstohvat soli
- 50 g šećera (ili po ukusu)
Priprema
Očistite krumpir, dobro operite, isjeckajte na kockice i stavite da se kuha u vodi koju ste prethodno posolili, u većem loncu (istom u kojemu ćete kasnije zamijesiti tijesto). Trebat će oko 25-30 minuta da se krumpir skuha.
Za to vrijeme pržite prezlu. Dakle, uzmite veći, plitki lonac, ubacite maslac i dvije žlice ulja pa uključite štednjak na srednju vatru. Kad se maslac otopio, ubacite prezlu i pržite uz stalno miješanje kuhačom, 7-8 minuta dok ne dobije zlatno-smeđu boju. Pazite sve vrijeme i nemojte prestati miješati jer prezla može brzo zagorjeti na dnu lonca. Kada je gotovo, pomaknite lonac s vatre i nastavite s miješanjem još minutu-dvije dok se malo ne ohladi dno lonca, kako prezla ne bi zagorjela. Dodajte prstohvat soli i šećer i dobro promiješajte. Možete kao ja, samo 50 g pa kasnije još pošećeriti u tanjuru ili odmah stavite količinu šećera po želji. Ostavite sa strane.
Kada se krumpir skuhao, ocijedite svu vodu, uzmite gnječilicu i ručno izgnječite krumpir u pire. Gnječite dovoljno dugo i jako, kako vam ne bi ostale one sitne grudice krumpira. Dodajte odmah i maslac da se otopi i sjedini s krumpir pireom. Sada ostavite ovaj pire da se prohladi.
Za to vrijeme pripremite šljive. Dobro ih operite, nožem zasijecite do pola tako da možete izvaditi košticu, ali pazite da vam šljiva ostane u cijelom. Odložite šljive do upotrebe.
Kada se krumpir pire već prohladio, možete zamijesiti tijesto. Dakle, u pire ubacite jedno jaje pa dobro izmiješajte žlicom. Zatim počnite postepeno u nekoliko navrata dodavati brašno. Krenite prvo s manjom količinom (oko 200 g) pa sve dobro izmiješajte i počnite mijesiti rukom. Ako je pretjerano ljepljivo, dodajte polako još malo brašna, ali pazite da ne pretjerate! Nemojte nipošto dodavati dok god se tijesto lijepi, jer ono zapravo i treba biti blago ljepljivo jer će samo tako knedle biti fine i meke. Ako pretjerate s brašnom, bit će tvrde što nikako ne želimo. Količina brašna može varirati od nekih 250 g pa čak do 500 g ako je krumpir vodenast.
Dakle, tijesto treba biti fino, mekanom, a ako se blago lijepi za prste, to će se riješiti tako što ćete s vremena na vrijeme uranjati ruke u brašno, a radnu površinu također dobro pobrašniti. Čim se na površinu tijesta uhvati brašna, prestat će se lijepiti i bit će lako rad s takvim tijestom.
Uzmite valjak za tijesto, istresite tijesto na dobro pobrašnjenu površinu, posipajte brašno i odozgo na tijesto pa ga razvaljajte na nekih 8 mm debljine u pravokutnik. Ovisno o broju šljiva, isijecite tijesto na potreban broj kvadrata. Moje šljive su bile manje pa sam imala 20 komada, i tako pravokutnik tijesta podijelila na 20 kvadrata (4 × 5). Ako su vaše šljive veće, od ove količine tijesta dobit ćete 14 – 15 knedla pa na toliko kvadrata isijecite tijesto.
Na svaki kvadrat tijesta stavite po jednu žličicu šećera i cimeta. Sada poslažite i šljive.
Sada „zapakirajte“ svaki kvadrat tijesta sa šljivom i rukama oblikujte loptu. Vodite računa da se dobro slijepi da ne bi iscurio sok od šljive prilikom kuhanja knedla.
U veliki dublji lonac (isti u kojemu se kuhao krumpir i u kojem ste mijesili tijesto), ulijte dosta vode, ubacite malo soli i ulja i kada je proključalo, polako spuštajte knedle u vodu. Nemojte sve odjednom već onoliko koliko stane na površinu. Ja sam svoje kuhala u dvije ture. Knedle se kuhaju dok ne isplivaju na površinu (oko 8 minuta), a potom još najmanje 8-10 minuta!
Kuhane knedle pažljivo vadite iz vode rešetkastom žlicom i još vrele ih uvaljajte sa svih strana u prezlu. Ako se ohlade, poslije se više neće lijepo zalijepiti prezla za njih, a takve „golišave“ knedle mi nisu ni malo lijep prizor.
I to je to! Što još preostaje osim da navalite na još tople knedle!
Napomena
Što se tiče vremena kuhanja, u većini recepata se može pročitati da je dosta 5 minuta nakon što isplivaju na površinu, ali iz svog iskustva mogu reći da to nije dovoljno, jer iako će tijesto biti sasvim skuhano, šljiva iznutra će ostati tvrda. Naime, šljivama treba dosta dugo da omekšaju i skuhaju se, i iako nije greška ako šljive ostanu malo tvrđe, po meni su knedle neusporedivo ljepše kada i šljiva iznutra fino omekša i pusti onaj svoj divan sok kada presiječete knedlu.
Fotografije: Mystic Cakes