Komiški rogač se ovom oznakom svrstao među 42 poljoprivredna i prehrambena proizvoda iz Hrvatske koji su zaštićeni na razini Europske unije.
U Službenom listu Europske unije od 29. ožujka 2023. objavljeno je kako je „Komiški rogač“ dobio europsku zaštićenu oznaku zemljopisnog podrijetla čime je ovaj naziv proizvoda upisan u registar zaštićenih oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla te zaštićen na području cijele Europske unije. Ova oznaka potrošaču jamči kupnju autentičnog proizvoda.
Postupak zaštite naziva „Komiški rogač“ pokrenula je Udruga Komiški rogač. Iza naziva „Komiški rogač“ krije se tehnološki zreli plod autohtone sorte rogača Komiški krupni s područja otoka Visa, vrste Ceratonia Siliqua L., koja je upisana u Hrvatsku banku biljnih gena.
Ovaj je rogač prepoznatljiv po karakterističnom plodu, odnosno mahunama, tamnosmeđe boje koje kad dozriju dostižu duljinu od 10 do 20 cm te masu od 17 do 40 g. Karakterizira ga i specifični slatkasti okus te miris koji podsjeća na čokoladu i kakao, za što je zaslužan visok udio šećera u plodu, koji iznosi najmanje 40 %.
Na tržištu je „Komiški rogač“ dostupan u dva oblika i to kao „Komiški rogač” plod te kao „Komiški rogač“ mljeveni. Za razliku od ploda, mljeveni ima izraženiji slatkasti okus te miris jer se prilikom lomljenja kore miris otpušta jačim intenzitetom.
Zaštitom naziva „Komiški rogač“ Hrvatska sada ima 42 poljoprivredna i prehrambena proizvoda čiji je naziv registriran u Europskoj uniji kao zaštićena oznaka izvornosti ili zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla, što Hrvatsku stavlja na visoko sedmo mjesto među državama članicama.
Podsjetimo, do sad su među ostalim zaštićeni i Neretvanska mandarina, Slavonski med, Brački varenik, Varaždinski klipič, Rudarska greblica, Zagorski bagremov med, Zagorski štrukli / Zagorski štruklji, Lumblija i Goranski medun.
Izvor: Ministarstvo poljoprivrede
Fotografija: Canva