Mjeseci za nama bili su u znaku enormnih cijena ulja što je pored svih drugih visokih cijena namirnica uvelike povećalo cijene slastica, no čini se da se nazire svijetlo na kraju tunela.
Iako su suše nanijele štete u uzgoju mnogih biljaka pa tako i suncokreta koje se koristi za proizvodnju ulja čini se kako bi uskoro cijene ulja mogle početi padati.
Kako prenosi HRT, u Hrvatskoj su ove godine posijane dovoljne količine suncokreta koje bi trebale namiriti i domaće potrebe i izvoz.
Na Danima polja u Čepinu organizaciji Žito grupe najavili su kako bi enormne cijene ulja mogle početi padati.
Na manifesticiji su se okupili uzgajivači, ratari, dobavljači i partneri čepinske Tvornice ulja koja obilježava 80 godina rada.
„Relativno smo imali jako dobre prinose mi na istoku gore prema Vukovaru, Dalju i Erdutu. Jako dobri tereni za suncokret i nismo se nikada žalili. Međutim ova godina je zaista specifična. Ali izgleda da ćemo ipak sa suncokretom ove godine imati sreće.“ kaže Stjepan Zorić iz Erduta, a prenosi HRT.
Tako se ove godine očekuje urod od oko 150 tisuća tona što bi trebalo biti dovoljno za oko 60 milijuna litara ulja.
„Ove godine požet ćemo oko 26 % veće površine u odnosu na prošlu godinu.“ – rekao je Igor Mikulić iz HGK Osijek, a prenosi HRT.
Razlog ovomu je prošlogodišnja rekordna otkupna cijena koja je zbog rata u Ukrajini dodatno porasla, i to na čak 7 kuna po kilogramu.
„Cijenu već znamo. Izašli su s cijenom od 4,10 do 4,30, ali to je da pokrijemo neke troškove svoje, ako uspijemo. Ja mislim da ispod 5 kuna ne bi trebao biti suncokret.“ – smatra Mihael Mrganić iz Lacića, a Brlošić dodaje kako je cijena od 4,30 dostatna samo za pokrivanje troškova.
Ovi podaci su svakako dobra vijest za potrošače koji napokon mogu očekivati niže cijene ulja.
„Gledajući kroz našu veleprodajnu cijenu, a i ono što se događa – očekujemo pad cijena ulja. Dakle, mi smo imali izvanrednu situaciju koja je bila uzrokovana ratom u Ukrajini gdje je zaista zavladala fizička nestašica ulja, zavladala je ogromna kupovina na zalihe. I to je izazvalo neuobičajen izvanredan porast cijene ulja.“ – rekao je Josip Bičvić, član Uprave Žito grupe, a prenosi HRT.
Cijene ulja trebale bi biti niže, no ne treba očekivati da će biti kao prije jer rat u Ukrajini još traje, sirovina nije dostupna, a manja je i proizvodnja ulja.
Ipak, Hrvatska se vraća u redovit ciklus žetve i otkupa pa će se i cijena ulja temeljiti na sadašnjoj otkupnoj cijeni.
U čepinskoj bi se tvornici trebalo preraditi čak 120 tisuća tona ovogodišnjeg uroda.
Izvor: hrt.hr, slobodnadalmacija.hr
Fotografija: Unsplash