U Ohiu je tim znanstvenika došao na ideju da se među potencijalno zaraženima testiranje provede konzumacijom i ocjenjivanjem bombona jer smatraju da je to lakši način da se ljude nagovori na testiranje, a rezultati mogu biti vrlo korisni.
Znanstvenici su dali najnoviji prijedlog da se tvrdi bomboni koriste za otkrivanje zaraze virusom COVID-19. Naime, smatraju kako upravo tvrdi bomboni mogu pomoći u detektiranju bolesti. Smatraju da upotreba jeftinog i jednostavnog proizvoda – tvrdog bombona – za otkrivanje gubitka okusa i mirisa u populacijama kojima prijeti izloženost može pomoći u otkrivanju vjerojatnih pozitivnih slučajeva kod inače asimptomatskih ljudi.
Istraživački tim sveučilišta u državi Ohio dobio je 305.000 američkih dolara od Nacionalnog instituta za zdravstvo i to za pronalaženje metode kojom se lako mogu identificirati potencijalno zaraženi ljudi.
Budući da je gubitak osjeta okusa i mirisa jedan od najčešćih simptoma, za provođenje ove metode proizvest će se osam vrsta tvrdih bombona, no svi će biti iste boje. Od potencijalno zaraženih će se tražiti da prepoznaju okus bombona, mirisanjem i kušanjem bombona jednom dnevno te da se prijave u aplikaciju i zabilježe svoja osjećanja, ne samo miris i okus već i intenzitet. Ukoliko dođe do prijave pada u bilo kojem smislu, dobiti će poruku s uputama o izolaciji i testiranju. Predviđeno trajanje ovog projekta je tri mjeseca, a u njemu će sudjelovati 2.800 sudionika.
Suvoditelj ovog projekta, izvanredni profesor prehrambenih znanosti i tehnologije u državi Ohio, Christopher Simons, smatra kako je ovo izvrsna ideja jer većina ljudi voli slatkiše i ovo bi bio lagan način da ih se „natjera“ da se testiraju. Ova metoda omogućuje ortonazalnu i retronazalnu kontrolu gubitka osjeta mirisa i okusa. Ovaj znanstvenik ima i osobno iskustvo s ovim virusom, naime, on i cijela njegova obitelj preboljeli su Covid_19 u ožujku prošle godine, a upravo je gubitak okusa bio njegov jedini simptom.
Izvor: Ohio State News
Fotografija: Pixabay