Jučer smo s vama podijelili recept za tortu fantazija koju je Minja Bogdanovski dekorirala kumkvatom, a danas vam donosimo više o tom voću.
Kumkvat (lat. Fortunella), je agrum iz porodice rutvica, porijeklom iz Kine. Naziv dolazi od riječi ”kam quat”, što znači ”zlatna naranča”. Poznat je još i po nazivima chin-kan, što znači zlatna mandarina te chin-tou, što znači zlatni grah.
Uzgaja se posvuda po Aziji, pogotovo na Filipinima, u Indiji i na Tajvanu. U Europu je kumkvat stigao 1846., a donio ga je Robert Fortune, kolekcionar londonskog hortikulturalnog društva. Kumkvat se uzgaja i u Hrvatskoj, i to najvećim dijelom na području Dalmacije.
Stablo mu je patuljastog rasta, s bogatom zelenom krošnjom i lijepim cvjetovima pa je širom svijeta popularan kao ukrasno drvo. Plodovi kumkvata bogati su važnim nutritijentima, a karakterizira ih žutonarančasta boja te ovalni oblik. Izgledom podsjeća na minijaturne naranče, ali im je, za razliku od drugih citrusa, kora jestiva i vrlo ukusna, stoga se plodovi jedu s korom.
Plodovi dozrijevaju krajem jeseni i početkom zime, a na stablu se mogu zadržati mjesecima, pod uvjetom da se temperatura ne spusti ispod -3°C. Što je klima u kojoj se uzgaja toplija to su plodovi sočniji i ukusniji. Ubrani se plodovi na sobnoj temperaturi mogu čuvati nekoliko dana, dok se u hladnjaku mogu čuvati do dvadeset dana.
Ljekovita svojstva kumkvata
Kumkvat je bogat vitaminima A, C i E, B1, B2, mineralima kalcija, kalija i željeza, omega 3 i omega 6 masnim kiselinama te flavanoidima, karotenom, taninom, pektinom.
Budući da sadrži veliku količinu vitamina C, savršen je saveznik u prevenciji i suzbijanju prehlade i gripe.
Zahvaljujući visokoj koncentraciji antioksidansa poput vitamina A, C i E te flavonoida poput karotena, tanina i pektina štiti organizam od slobodnih radikala koji oštećuju DNA stanica te predstavlja prirodnu zaštitu od infekcija, štiti od karcinoma te pomaže pri liječenju kroničnih bolesti.
Fitonutrijenti koje sadrži pomažu sniziti razinu kolesterola i triglicerida u krvi čime se smanjuje rizik od srčanog i moždanog udara, a kalij normalizira krvni tlak i srčane otkucaje. Omega 3 i omega 6 masne kiseline imaju pozitivan utjecaj na zdravlje kardiovaskularnog sustava.
Visoka koncentracija vitamina A i kalcija u ovom voću doprinose pravilnom razvoju i jačanju kostiju i zubi, ali i kod upalnih procesa kao što su reuma, artritis te giht.
Upotreba kumkvata u slastičarstvu
Kumkvat se najčešće koristi za pripremu sokova, sirupa, koktela i likera, ali i za izradu džemova, marmelada, želea, kompota, krema, pudinga i sladoleda. Izvrstan je dodatak pitama, kolačima te voćnim salatama. Zbog svog atraktivnog izgleda plodovi kumkvata često se koriste u dekoraciji slastica.
Fotografije: Pixabay