Ovo se orašasto voće često koristi pri izradi slastica u različitim oblicima, a izvrsno se ljubi s drugim namirnicama poput čokolade, kave i meda.
Lješnjak je grmolika biljka koja dostiže visinu rasta od tri do osam metara, a plodovi mu dozrijevaju u malim grozdovima. Koristi se u svakodnevnoj prehrani kao zdrava alternativa grickalicama te u izradi slastica. Obiluje ljekovitim tvarima pa ga se preporučuje konzumirati svakodnevno, uz napomenu da ga je najbolje konzumirati neoljuštenog jer se na taj način zadržavaju sve hranjive tvari.
Ljekovita svojstva lješnjaka
Lješnjak ima pozitivne učinke na smanjenje rizika pojave raka, srčanih oboljenja te dijabetesa. Budući da se u orašastim plodovima i sjemenkama nalazi fitinska kiselina koja je snažan antioksidans, redovita konzumacija lješnjaka može smanjiti rizik od pojave raka, naročito debelog crijeva, ali i dojke i prostate. Redovita konzumacija lješnjaka snižava razinu kolesterola u krvi, štiti srčani mišić, snižava krvni tlak te širi krvne žile. Lješnjak se koristi i u kozmetičke svrhe u obliku ulja koje pomaže kod zatezanja kože, obnavljanja stanica te hidratiziranja kože, ali i u preparatima za zaštitu od sunca.
Čuvanje lješnjaka
Optimalna temperatura za čuvanje lješnjaka u ljusci je od 0 do 7 °C, a relativna vlažnost od 60 do 75 posto. U ovim se uvjetima lješnjaci u ljusci mogu čuvati do godinu dana, dok se oljušteni mogu čuvati najviše 6 mjeseci. U zamrzivaču se lješnjaci mogu čuvati najviše dvije godine. Zamrznute lješnjake potrebno je odmrznuti u hladnjaku, a zatim prebaciti na sobnu temperaturu kako ne bi došlo do kondenzacije. Ulje lješnjaka može se čuvati maksimalno 3 mjeseca, na hladnom mjestu.
Upotreba lješnjaka u slasticama
Lješnjaci se u izradi slastica mogu koristiti neoguljeni, oguljeni, cjeloviti, sjeckani ili mljeveni. Sitno sjeckani lješnjaci se mogu koristiti u pripremi tijesta ili za dekoraciju, a mljeveni se koriste pri izradi biskvita ili meringuea. Mljeveni lješnjaci mogu djelomično ili potpuno zamijeniti brašno u receptima za izradu slastica. Od lješnjaka se mogu izraditi razni kolačići, torte, kreme, pudinzi i sladoledi. Mogu se dodati u različite pite i savijače kako bi one dobile posebnu aromu. Izvrsno se kombiniraju s drugim namirnicama poput čokolade, kave i meda.
Fotografija: Pixabay