Danas se u Americi obilježava Dan ljubitelja maslaca od kikirikija, a što je on i kako se koristi te neke manje poznate činjenice o njemu donosimo u nastavku.
Maslac od kikirikija izrađuje se od mljevenog, suho-prženog kikirikija te je vrlo bogat hranjivim sastojcima. U slastičarstvu je često korištena namirnica, a upotrebljava se za izradu brownieja, smoothieja, keksića, palačinki, sladoleda te za razna punjenja za bombone, umake i pri izradi raznih krema.
Postoje dvije vrste maslaca od kikirikija, i to crunchy s komadićima kikirikija te smooth, namaz glatke teksture. Najraniji podaci o maslacu od kikirikija sežu u doba starih Inka i Asteka koji su mljeli kikiriki i izrađivali namaz. Današnje verzije u sebi sadrže još neke aditive, no princip nastanka je isti.
Postoji nekoliko činjenica vezanih uz maslac od kikirikija i sam kikiriki. Primjerice, kikiriki se ne smatra orašastim plodom već mahunarkom jer raste pod zemljom. Prosječno Amerikanci godišnje potroše oko 320 kg maslaca od kikirikija. Za staklenku od 500 grama maslaca od kikirikija potrebno je čak 850 komada kikirikija. Osim u prehrambene svrhe, masalac od kikirikija može se koristiti i u svakodnevnoj upotrebi kao pomoć za uklanjanje žvakaće gume s odjeće ili iz kose, kao podmazivač, kao mamac na mišolovki, kao čistač kožne odjeće pa čak i umjesto pjene za brijanje.
Mnogi misle kako je George Washingnton Carver izumio maslac od kikirikija, no nije tako. On je osmislio preko 300 načina upotrebe kikirikija, no razni izvori kažu da maslac od kikirkija ipak nije jedan od njegovih izuma.
Fotografije: Pexels, Unsplash