Nakon što joj je u lipnju 2021. dodijeljena oznaka na nacionalnoj razini, lumblija je sada dobila i europsku oznaku.
Europska komisija u Službenom listu Europske unije od 22. studenog 2022. objavila je da je „Lumblija“ dobila europsku zaštićenu oznaku zemljopisnog podrijetla, čime je ovaj naziv proizvoda upisan u registar zaštićenih oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla te je zaštićen na području cijele Europske unije.
EU znak zaštićene oznake izvornosti odnosno zaštićene oznake zemljopisnog podrijetla nalazi se na pakiranju proizvoda, a potrošaču jamči kupnju autentičnog proizvoda.
Viteško udruženje Kumpanjija Blato i Udruga maslinara Vela Luka pokrenuli su postupak zaštite podnijevši Ministarstvu poljoprivrede zajednički zahtjev za zaštitu oznake zemljopisnog podrijetla pod nazivom „Lumblija“.
Podsjetimo „Lumblija“, o kojoj smo često pisali na našem portalu, je tradicionalni kolač otoka Korčule, okruglog oblika, dobiven pečenjem dizanog tijesta, izvana tamnosmeđe boje, premazan varenikom ili rakijom te posut šećerom. Karakteriziraju ga puni orašasto-voćni okus koji proizlazi iz sirovina korištenih za pripravu, ali i arome raznovrsnih mirodija koje se koriste u izradi.
Za izradu „Lumblije“ koriste se glatko pšenično brašno, šećer, maslinovo ulje, svinjska mast ili maslac, varenik, bademi, orasi, grožđice, mljeveni klinčići, cimet, muškatni oraščić, korijander, anis, korica limuna i naranče, vanilin šećer, rakija (rakija od ruža ili travarica), pekarski kvasac (svježi ili suhi), mlijeko, voda i sol od kojih se radi tijesto, a među navedene sirovine prilikom izrade tijesta može se dodati i mljeveni rogač.
Kako bi se održala tradicija izrade „Lumblije“, ali i popularizirala ova tadicionalna slastica, organiziraju se i natjecanja u pečenju „Lumblije“, kao i degustacije i upoznavanja s tradicionalnom gastronomskom ponudom ovog područja.
S ovom oznakom Republika Hrvatska sada ima 38 poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda čiji je naziv registriran u Europskoj uniji kao zaštićena oznaka izvornosti ili zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla među kojima su i Neretvanska mandarina, Slavonski med, Brački varenik, Varaždinski klipič, Rudarska greblica, Zagorski bagremov med, Zagorski štrukli / Zagorski štruklji.
Fotografija: Ministarstvo poljoprivrede RH