Zbog povoljnog djelovanja na tegobe ženskih organa, malinu nazivaju i ženskom biljkom, a ovaj ljetni plod moguće je na razne načine koristiti u slasticama.
Malina (lat. Rubus idaeus) je zeljasta biljka iz porodice ruža, a vjeruje se da je toliko stara da su je konzumirali čak i špiljski ljudi. Pretpostavka je da podrijetlo vuče iz Južne Azije. Zanimljivo je da postoji čak 200 vrsta maline. Zbog svog očaravajućeg okusa ima status vrhunski popularnog voća. Raste na nadmorskoj visini od 400 do 800 m, a njezin grm može narasti i do 250 cm u visinu. Plodovi su joj najčešće crvene boje te se beru posve zreli. Kao i drugo bobičasto voće jako su bogate antioksidansima iz nekoliko različitih grupa uključujući flavonole, antocianine, tanine i resveratrol. Budući da njezinom rastu pogoduje visoka vlažnost zraka, uglavnom ju se može naći na rubovima šuma. Najrasprostranjenija je po Europi te sjevernoj Aziji. Njezin najveći proizvođač je Rusija. Cvate od svibnja do lipnja kada službeno počinje njihova sezona. Spada među najzdravije namirnice na svijetu, a koristi se za izradu mnogih proizvoda. Iako ih je najbolje jesti svježe, one se koriste i za pripremu različitih pekmeza, sokova, sladoleda, kolača, slatkih umaka, itd. Mogu se i sušiti ili zamrzavati.
Ljekovita svojstva maline
Malina sadrži resveratrol koji usporava starenje pa se vjeruje da redovna konzumacija malina u prehrani poboljšava ten. Također sadrži i visok udio elagične kiseline koja djeluje antikancerogeno jer smanjuje djelovanje slobodnih radikala te na taj način sprječava nastanak raka debelog crijeva, dojke, maternice, jednjaka i prostate, a fitonutritijenti u njenom sastavu sprečavaju širenje stanica raka te ih potiču na apoptozu, odnosno na samouništenje.
Ketoni u njezinom sastavu potiču metabolizam masti, smanjuju masne naslage, sprječavaju bolesti vezanih uz gojaznost te održavaju razinu glukoze u krvi i na taj način pomažu u sprječavanju nastanka dijabetesa, ali i pretilosti. Njezinim konzumiranjem aktivira se hormon adiponektin koji vraća ravnotežu u krvi, smanjuje rizik od srčanog udara i bolesti koje prate dijabetes tipa 2. Malina poboljšava zdravlje probavnog i kardiovaskularnog sustava te se jača imunitet, štiti od upala i snižava tjelesnu temperaturu.
Iako su plodovi maline jako zdravi, ljekovitost listova maline znatno je veća od samih plodova. Čaj od listova maline pomaže kod menstrualnih grčeva, jakih krvarenja ili iscjedak. Budući da se redovitim ispijanjem čaja od lista maline jača i tonizira maternicu, ali i sprječava pobačaj preporučuje se konzumirati čaj prije i tijekom trudnoće. Također sprječava jako krvarenje nakon poroda, ubrzava oporavak maternice i potiče stvaranje mlijeka pa se njegova konzumacija preporučuje i nakon poroda. Zbog ovog povoljnog djelovanja na tegobe ženskih organa, malinu nazivaju i ženskom biljkom. Ovaj čaj se koristi i za jačanje desni, dezinfekciju krajnika, sprečavanje dječjih proljeva i kod očnih oboljenja.
U ulju sjemenki maline nalaze se visoke razine omega 3 i omega 6 esencijalnih masnih kiselina te vitamina E, zahvaljujući kojima izvrsno štiti kožu od nepovoljnog utjecaja sunčevog zračenja. Ulje je vrlo stabilno te se može nanositi samostalno ili dodavati u kozmetičke pripravke pa se stoga, osim za zaštitu od sunca koristi i za tretiranje bora, strija, ekcema, dermatitisa i općenito svih upalnih stanja kože.
Čuvanje malina
Pri kupnji malina važno je odabrati čvrste i zrele plodove, ujednačene boje. Budući da se najčešće prodaju u plastičnim mjericama pa nije omogućeno prebiranje plodova, potrebno je pogledati dno posudice da nema znakova vlage ili curenja voćnog soka što ukazuje na njihovo predugo stajanje. Maline je potrebno čuvati u hladnjaku, a budući da su osjetljivo voće preporučuje se upotreba u roku dva dana od kupnje. Pranjem u vodi maline gube svoju strukturu i aromu pa se njihovo pranje ne preporučuje. Može ih se i zamrznuti na način da ih se u jednom sloju stavi na papir za pečenje i zamrzne nakon čega ih se odvoji i rasporedi u plastične vrećice te vrati u zamrzivač. U ovom se obliku mogu čuvati 10 do 12 mjeseci. Može se izraditi pire od malina na način da ih se usitni, propasira i doda šećera u prahu te dobro izmiješa i takvu smjesu zamrzne.
Upotreba malina za izradu slastica
Mogućnosti upotrebe malina pri izradi slastica su brojne: izvrstan su dodatak raznim kremama i moussevima, koriste se za izradu različitih nadjeva za krustade, voćne pite i savijače, ali se dodaju i u lijevana tijesta, naročito ona za palačinke. Pire od malina koristi se kao baza za pripremu, sorbeta, sladoleda i preljeva. Ukuhavanjem malina s drugim voćem i aromama dobiva se izvrstan sirup koji se može poslužiti uz palačinke, pečeni kruh ili voćne salate. Budući da su bogate pektinom, idealne su za pripremu različitih džemova, marmelada i želea, koji se mogu koristiti u pripremi torti, kolača i pita.
Fotografije: Pixabay