Zahvaljujući nastavnici stručnih predmeta Marini Majdenić osječki srednjoškolci koji se obrazuju za slastičare dobili su internetsku stranicu na kojoj svoje znanje i radove mogu podijeliti sa širom javnosti.
Marina Majdenić, strukovna nastavnica slastičarstva u Regionalnom centru kompetentnosti Ugostitetljsko-turističke škole, Osijek sa svojim je đacima pokrenula internetsku stranicu/blog o slastičarstvu. Ideja je to o kojoj je dugo razmišljala i koju je podijelila sa svojim učenicima. Željela je napraviti nešto jedinstveno i drugačije što bi pomoglo budućim slastičarima, ali i zaljubljenicima u slastičarstvo.
Iako već neko vrijeme imaju Facebook grupu u koju stavljaju fotografije, videomaterijale i tekstove o onome što rade, htjeli su da njihov rad i priče o slastičarstvu dođu do šire publike, a ne da sve ostane u privatnoj grupi, koja će najvjerojatnije biti i ugašena kad učenici završe svoje školovanje.
Od same ideje do njezine realizacije prošlo je nešto više od godinu dana. „Mogu reći da nas je sve što se događalo za vrijeme online nastave samo jačalo. Učili smo zajedno raditi i graditi ideje, a kada su nam omogućili da imamo praktični dio nastave u školi ideje su se samo gomilale. Naučila sam mnogo o alatima na raznim webinarima te sam sve što sam naučila prenosila na svoje učenike. Naše fotografije s nastave smo uredno stavljali u grupu, a ja sam tražila pravi alat u kojem mogu predstaviti sve što smo htjeli. Tako se rodila naša stranica, koja svakim danom sve više raste.“ – govori nam Marina o svom projektu.
Izrada stranice, kao i sve što se nalazi na njoj apsolutno je autorski rad Marine i njezinog razreda. Nisu imali pomoć izvana jer im ona zapravo nije niti trebala. „Ono što nismo znali otprve, naučili smo u hodu. Istraživanjem smo pronašli način kako nešto riješiti. Moji slastičari, kojima sam ja i razrednica i strukovna nastavnica slastičarstva, su jedna divna skupina djece. Vrijedni su, marljivi, a moram priznati i vrlo uporni. Kad pred njih stavite izazov oni ne odustaju. Puno radimo i razgovaramo te zajednički dolazimo do rješenja. Nekad oni mene potiču, nekad ja njih, tako da sve funkcionira odlično, zapravo.“ – osvrnula se Marina na proces izrade stranice.
Osnovni cilj za pokretanje bloga bio je da se na zanimljiv način predstavi sve što rade na slastičarstvu te da pokažu drugima da je to jedno vrlo kreativno zanimanje.
„Osim što pišemo blog, pišemo i naše recepture, a snimat ćemo i vlog. Ideja koja nam je zadnja pala na pamet je da pomoću raznih digitalnih alata stvaramo svoje materijale za rad. Digitalni alati su ušli na mala vrata i oni su budućnost, zasigurno. Među tim materijalima će se naći digitalne knjige (u kojima ćemo predstaviti npr: božićne kolače ili zimske slastice), razni videomaterijali u kojima ćemo predstaviti postupak rada nekog deserta, zatim ćemo se malo i igrati tako što ćemo osmisliti razne vrste kvizova, i još puno toga.
Imam malo stidljivijih učenika, a za njih (ali i za cijeli razred) ćemo izgraditi personalizirane avatare, koji će ih predstavljati na stranici. To će biti superheroji, jer su moji slastičari vrijedni i marljivi superheroji! Plan je da radim sa svima koji se žele uključiti, ali malu prednost imaju djeca kojima ja predajem struku, zato što smo često zajedno, imamo svoje vrijeme kada imamo nastavu.“ – govori Marina o planovima za budućnost.
Na stranici su dostupni radovi Marininih sadašnjih učenika, no plan joj je, kada oni završe školovanje, nastaviti raditi tako sa svima kojima će predavati. Radova od prije nema jer je imala grupu za slastičarstvo s učenicima koju je netko obrisao i tako je sve otišlo „u vjetar“.
Ovom su idejom đaci oduševljeni. Kako Marina kaže: „Najprije moram reći da sam im dala ideju, stavila bubicu u uho, a oni su pristali. Imam odličnu suradnju s roditeljima mojih učenika, tako da se oni uvijek slože s idejama. Oni znaju što mi radimo na nastavi, djeca im pokažu slike, povremeno im ja pošaljem, a na roditeljskom im napravim prezentaciju naših radova, tako da vam oni sve znaju.”
U slastičarstvu je nastava uvijek dinamična, a od sada će biti još dinamičnije: „Umjesto klasičnog ponavljanja gradiva na zadnjem satu, pruža se mogućnost rada na neki zabavniji način, pa smatram da će ovako više i zapamtiti. Zapravo sam sigurna. Ovo je odličan timski rad, sve što odrade praktično, oni će kroz dodatne zadatke, na zanimljiv način napraviti jedinstveni dokument, zapravo unikat. Tako će usvojiti rad na određenom digitalnom alatu, a zapamtit će što je i kako radio da bi napravio slasticu, koja je bila zadana nastavnim planom i programom.“ – zaključuje Marina.
Fotografije: Marina Majdenić