Postoje neki napitci koji jednostavno asociraju na Božić. Njihova toplina i arome bude božićni duh i upravo su ona jedan od sinonima adventskih događanja.
Kuhano vino je toplo alkoholno piće koje se dobiva kuhanjem vina, crnog ili bijelog, i šećera, u koje se dodaju različiti začini poput štapića cimeta, zrna klinčića ili kardamoma, ali i korica limuna, naranče pa čak i mandarine. Ovaj je aromatičan napitak popularan diljem svijeta, a datira iz II. stoljeća, kada su ga osmislili Rimljani koji su se ispijanjem kuhanog vina štitili od hladne zime. Budući da su tijekom sljedećeg stoljeća osvojili veći dio Europe, svoju su ljubav prema ovom napitku proširili cijelim Carstvom i regijama s kojima su trgovali.
Prema nekim izvorima, kuhano vino pak potječe iz stare Grčke. Smatra se kako ga je Hipokrat u VIII. stoljeću pripremao od crnog vina uz dodatak meda, ponekad i bijelog vina. Čak i Homer u Odiseji piše kako je božica Kirka mješavinom vina i začina očarala Odisejeve mornare.
Danas postoje brojne inačice kuhanog vina, s dodacima raznovrsnih aroma, no ipak, ona klasična verzija izrađuje se od vina, šećera, cimeta, ploški limuna i naranče, klinčića te zvjezdastog anisa. U nekim se zemljama umjesto šećera koristi med, a često u toj kombinaciji dodaju i papar. U kuhano se vino osim navedenih začina može dodati i đumbir te sušeno voće, orašidi pa čak i čokolada.
Prilikom izrade kuhanog vina važno je obratiti pažnju na temperaturu na kojoj se vino zagrijava. Ona ne smije preći 83 °C kako ne bi ispario alkohol, a optimalna temperatura kuhanja iznosi 60 – 70 °C. Za izradu kuhanog vina, najčešće se odabiru srednje kvalitetna vina, budući da se dodavanjem aroma gubi originalni bouqet vina pa nema smisla pretjerano trošiti.
Danas je gotovo nezamislivo prošetati adventskim sajmovima, a da se ne popije barem jedna šalica kuhanog vina.
Ovaj je napitak svoje mjesto našao čak i u romanu Charlesa Dickensa, „A Christmas Carol“ iz 1843., nakon čega je povezanost kuhanog vina s božićnim vremenom dodatno ojačana.
Fotografije: Unsplash i Pixabay