Recept za sočnu, kremastu tortu za novogodišnju noć pronašli smo na blogu Woodie Foodie, autora Josipa Gavrana, a ukoliko ste i vi ljubitelji kremastih torti požurite i izradite upravo ovu koja će, vjerujemo, uveličati vaš doček.
Biskvit
- 3 bjelanjka
- ⅓ žličice soli
- 3 žumanjka
- 110g šećera
- 75ml mlake vode
- 30ml ulja
- 110g glatkog brašna
- 2 žličice praška za pecivo
- 50g sitno sjeckanih pečenih lješnjaka
- 2 žlice kakaa
Krema
- 400ml kvalitetnog biljnog vrhnja za šlag
- 10g vanilin šećera
- 300g grčkog jogurta (ovo je kiselkasta verzija, jogurt možete zamijeniti s mascarpone sirom)
- 1 žličica ekstrakta vanilije
Domaći karamel
- 300g šećera
- 70ml vode
- 240ml kvalitetnog mliječnog vrhnja za šlag sobne temperature
- 75g maslaca sobne temperature
- ½ žličice soli
Glazura
- 80g kvalitetne mliječne čokolade
- ︎40ml kvalitetnog mliječnog vrhnja za šlag
- ︎20g sitno sjeckanih prženih lješnjaka
Priprema
Bjelanjke i sol izmiksajte u čvrsti snijeg pa posudu odložite sa strane. U drugoj posudi žumanjke i šećere miksajte 2-3 minute dok ne dobijete gustu smjesu pa odložite sa strane. U smjesu žumanjaka dodajte mlaku vodu i ulje pa kratko izmiksajte. Dodajte potom mješavinu glatkog brašna, praška za pecivo, lješnjaka i kakaa pa špatulom lagano umiješajte. Za kraj, lagano špatulom umiješajte i snijeg. Smjesu ulijte u kalup promjera 18cm čije ste dno prekrili papirom za pečenje. Ubacite u prethodno zagrijanu pećnicu na 180°C, na 35 minuta. Biskvit ostavite na sobnoj temperaturi kako bi se u potpunosti ohladio, a vi krenite u pripremu kreme. Kada se biskvit ohladi, potrebno ga je prerezati na tri jednaka dijela.
Vrhnje i šećer umiksajte u čvrst i stabilan šlag, dodajte potom preostala dva sastojka, pa sjedinite špatulom.
Pripremite domaći karamel barem 24 sata prije upotrebe u slastici tako da u neprijanjajući lonac promjera 20cm ubacite šećer, ulijete vodu i stavite na vatru srednje jačine. Ukoliko nemate neprijanjajući lonac, prije početka te povremeno tijekom cijelog procesa okomitu stranicu lonca premazujte vodom kako ne bi zagorjelo. Smjesu ne miješati! Proces karameliziranja je dug, sve dok ne dobijete tamno zlatnu-smeđu boju. Ne treba vas plašiti to što će se šećer u jednom trenutku stisnuti i izgledati kao led na površini smjese, samo pustite i čekajte željenu boju. Uklonite potom lonac s vatre, dodajte vrhnje za šlag i promiješajte žicom. Umiješajte potom i maslac, pa vratite na laganu vatru. Prokuhajte karamel još 2 do 3 minute uz konstantno lagano miješanje. Uklonite s vatre, dodajte sol i lagano promiješajte. Izlijte karamel u zdjelu otpornu na visoke temperature, prekrijte prijanjajućom folijom i ohladite na sobnoj temperaturi, nakon čega možete prebaciti u hladnjak i trošiti nekoliko dana. Ukoliko vam je karamel hitno potreban, prebacite ga u posudu sa širim dnom kako bi se brže ohladio, a ostatak postupka je isti.
Slaganje torte
Na podlogu stavite prvi biskvit i omotajte ga acetatnom folijom. Kremu podijelite na otprilike pet jednakih dijelova pa prvi dio ravnomjerno rasporedite. U slastičarsku vrećicu stavite manju količinu kreme i napravite obruč uz samu acetatnu foliju, kako karamel, kojeg ćete potom uliti u sredinu, ne bi iscurio. Ravnomjerno potom rasporedite drugi dio kreme pa preklopite drugim biskvitom. Ponovite postupak još jednom. Nakon posljednjeg biskvita slijedi zadnji sloj kreme, tanki sloj karamele i glazura čiji je postupak pripreme u nastavku.
Na laganoj vatri zagrijte vrhnje, uklonite s vatre pa dodajte čokoladu. Miješajte dok se čokolada u potpunosti ne otopi pa ostavite sa strane nekoliko minuta kako bi se glazura malo prohladila. Umiješajte potom lješnjak pa prelijte preko torte, ravnomjerno rasporedite i ostavite na sobnoj temperaturi kako bi se čokolada u potpunosti ohladila. Nakon toga torta može u hladnjak kako bi se u potpunosti stisnula. Kada je spremna za serviranje lagano uklonite foliju i zagladite lopaticom ukoliko je to potrebno.
I to je to, u slast!
Fotografija: Woodie Foodie