Baš kao i posljednjih nekoliko godina, Njemačka je i u 2022. bila najveći proizvođač sladoleda u Europskoj uniji, dok se Hrvatska smjestila na jedanaesto mjesto.
Prema podacima koje je objavio Eurostat, u 2022. u Europskoj se uniji proizvelo više od 3,2 milijarde litara sladoleda, što predstavlja porast u odnosu na 2021. kad je bilo proizvedeno oko 3,1 milijardu.
I šestu godinu zaredom prvo mjesto na popisu najvećih proizvođača sladoleda u Europskoj uniji drži Njemačka sa 620 milijuna litara sladoleda, dok se na drugom i trećem mjestu, baš kao i prethodne godine, nalaze Francuska s 591 milijunom litara odnosno Italija s 571 milijunom litara proizvedenog sladoleda.
Uz titulu najvećeg proizvođača, Njemačka i ove godine drži titulu najpovoljnijeg proizvođača sladoleda pa se tako u Njemačkoj sladoled proizvodi po prosječnoj cijeni od 1,5 eura po litri. U Francuskoj je cijena nešto viša pa se tamo sladoled proizvodi po cijeni od 1,9 eura po litri, a u Italiji po cijeni od 2,3 eura po litri.
Najskuplji sladoled proizvodi se u Austriji te je tamo cijena 7,0 eura po litri, zatim slijedi Danska s 4,4 eura po litri te Finska s 2,8 eura po litri.
Prošlogodišnji izvoz sladoleda u zemlje izvan Europske unije iznosio je 250 milijuna kilograma sladoleda u vrijednosti od 930 milijuna eura, dok je uvoz iznosi 61 milijun kilograma u vrijednosti od 203 milijuna eura.
Najveći izvoznik je Francuska koja je u zemlje izvan Europske unije izvezla 53 milijuna kilograma sladoleda, što predstavlja 21 % ukupnog izvoza EU. Slijedi je Nizozemska s 42 milijuna kilograma, odnosno 17 %, Italija s 31 milijunom kilograma, odnosno 13 % te Njemačka s 28 milijuna kilograma odnosno 11 %.
Napomenimo na kraju da je Hrvatska zauzela 11. mjesto među europskim proizvođačima sladoleda, s gotovo jednakom proizvodnjom kao godinu prije, u iznosu od 33 milijuna litara sladoleda.
Fotografija: Canva