„Svaki dan nešto novo“ naslov je nove kuharice s potpisom Matejke Buče s bloga Like chocolate, a mi vam u nastavku donosimo sve detalje o ovoj novoj kuharici.
Prije nešto manje od dvije godine na našem smo portalu ugostili Matejku Buču, autoricu bloga Like chocolate i to povodom izlaska njezine prve kuharice Svaki dan. Nismo mogli ni slutiti da ćemo nepune dvije godine kasnije s njom voditi novi razgovor i to povodom izlaska njezine nove kuharice – Svaki dan nešto novo.
Iako nazivom vrlo slična prvoj kuharici, ova nova zbirka ukoričenih recepata, koje je Matejka osmislila kako bi zaposlenim i užurbanim ljudima olakšala kaotičnu svakodnevicu i ponudila im recepte koje mogu uključiti u svoju svakodnevnu prehranu, priča jednu sasvim novu priču. S prethodnicom je, osim imena i donekle dizajna, povezuje upravo ta činjenica da su recepti prilagođeni svakodnevnoj prehrani, dok je u svemu ostalom ova kuharica potpuno drugačija.
Među 120 recepata, koliko je uključeno u ovo izdanje, našlo se i dosta slatkih, a vjerujemo da nećemo pogriješiti ako kažemo da je zvjezdana kategorija ove nove kuharice ona posvećena samo tortama.
Kuharica je trenutno dostupna za kupnju preko Matejkinog bloga po posebnoj cijeni od 215 kuna, a nakon 18. listopada na blogu i u odabranim knjižarama prodavat će se po punoj cijeni od 245 kuna.
Odakle motivacija za pripremu druge kuharice, što očekivati na stranicama ovog novog izdanja i s kojim slatkim receptom započeti upoznavanje s njezinim najnovijim projektom, u razgovoru za naš portal otkrila je sama Matejka Buča.
Svega dvije godine nakon uzlaska vaše prve kuharice „Svaki dan“, objavili ste i drugu kuharicu „Svaki dan nešto novo“. Čestitamo vam na tomu. Kako se osjećate kao autorica čak dviju kuharica?
Puno hvala na čestitkama. Osjećam se odlično! Ponosna sam i sretna što sam uspjela uspješno realizirati dva tako velika projekta u dvije godine. Iako, iskreno – nisam nikad mislila da ću izdati dvije kuharice, dugo mi je bila želja izdati onu prvu, no o drugoj nisam uopće razmišljala do prosinca prošle godine.
Što vas je motiviralo da u tako kratkom vremenu nakon prve objavite i drugu kuharicu?
Prvih godinu dana nakon izlaska knjige Svaki dan nisam uopće pomišljala da imam kapaciteta za drugu kuharicu. Bila sam dosta zasićena poslom i umorna – znate i sami kakva je prošla godina bila svima. No moji čitatelji su tako divno prihvatili Svaki dan, opisivali i preporučali dalje tu kuharicu predivnim riječima, a mene često pitali kad će druga. Ipak, ja sam osjećala da je nemam u sebi, tada još ne. Nekako nakon Božića sam uhvatila par dana odmora i malo fotografirala za sebe, za gušt. Snimila sam fotografiju za polpete od bijele ribe i kremasti špinat i kad sam vidjela kako je ispala, pomislila sam kako bih točno tako željela da izgleda moja druga kuharica. I samo tako, to je postao prvi recept za Svaki dan nešto novo.
Ime vaše druge kuharice „Svaki dan nešto novo“ upućuje na moguću povezanost s onom prvom, no to ipak nije tako. Koliko se razlikuju ove dvije kuharice – što ih spaja, a što razdvaja?
Svaki dan i Svaki dan nešto novo su sadržajem potpuno drugačije kuharice, obje potpuno samostalne i neovisne jedna o drugoj. Ono što ih spaja, osim imena, a djelomično i dizajna, jest koncept: radi se o receptima za nas obične ljude kojima fali ideja za svakodnevno kuhanje u raznim prigodama s namirnicama koje su lako dostupne. To je hrana koju mi jedemo od jutra do navečer, ali i u posebnim prigodama poput obiteljskih slavlja.
Kakav je koncept nove kuharice – na koja je poglavlja podijeljena i jesu li u njoj jasno odijeljeni slatki i slani recepti ili se u pojedinim kategorijama oni susreću?
Kuharica ima zapravo deset poglavlja – od toga devet s receptima i jednu s fotovodičem za lakšu pripremu određenih jela. Recepti u poglavljima podijeljeni su po karakteristikama jela pa tako imamo Nešto na žlicu, Nešto lagano, Nešto konkretno, Nešto za slavlje itd. Slatki recepti nalaze se u više cjelina: u kategoriji Nešto za početak dana kao dio slatkog doručka i Nešto za pod zub kao oblik zdravijih grickalica za djecu, ali i isključivo „slatkim“ kategorijama Nešto za poslatkati i Nešto za slavlje.
Nas naravno zanima onaj slađi dio – i ovaj put slastice su prilično zastupljene u vašoj kuharici. Koliko ste dugo radili na razvoju slatkih recepata i kako se odabrali one koji će ući u kuharicu?
Svi koji me prate znaju da su slastice moja ljubav i da najviše volim pripremati i snimati upravo takva jela – zato mi je bilo najteže odabrati recepte za slastice! Naime, imala sam previše ideja, a znala sam da slastice ne mogu dominirati kuharicom jer jednostavno to ne paše u koncept. U knjizi ima zaista od svega pomalo – keksića, pudinga, sladoleda, jednostavnih kuglofa, pita i tartova. No posebno sam sretna što su torte dobile svoju kategoriju pa tako imamo i osam ljepotica koje sam radila s posebnim guštom. Iako, morala sam odabrati tih osam između 12 torti koliko sam ih pripremila kroz cijeli proces.
Kao što ste upravo spomenuli, ovaj ste put kuharici dodali i kategoriju Torte i to zbog želje vaših čitatelja da u kuharici budu zastupljene i torte. Kriju li se iza torti koje ste uvrstili u tu kategoriju neke posebne priče zbog kojih su zaslužile ući u samu kuharicu?
Te torte koje sam odabrala su zaista za nas posebne torte i nadam se da će ih mnogi isprobati. Primjerice, tu je Limunad torta po receptu moje mame, uz koju je dočekala sve svoje unuke kada su stigli iz rodilišta. A tu je i torta moje tete Štefe za koju nitko ne zna recept, ali se svi sjećamo okusa – pa sam tu tortu testirala devet puta dok nisam bila zadovoljna rezultatom. I Dinov strašni lav, koji je oduševio moju online zajednicu pa sam recept slala mailom svakome tko je tražio. To su sve neke lijepe uspomene koje želim zadržati.
Nalaze li se u kuharici isključivo slatki recepti koje ste osmislili i realizirali vi ili ima recepata koje ste posudili od mame, bake, prijateljica…?
Osim ove dvije gore spomenute torte, mislim da nema drugih posuđenih recepata među slasticama. Ma kako bih ih posuđivala kad bih mogla izdati 100 kuharica s kolačima i još bih imala ideja?
Nakon što ste već objavili jednu kuharicu, vjerujemo da vam je proces pripreme ove druge bio ponešto lakši. Po čemu se ipak on razlikovao od pripreme prve, koliko je dugo trajao i koji su bili najveći izazovi?
Kad sam kretala u drugu kuharicu, obećala sam sama sebi da se neću forsirati i da ću si dati vremena. Ona prošla je nastala u samo četiri mjeseca, a za ovu mi je trebalo deset mjeseci – što zbog količine ostalog, redovnog posla, što zbog toga što sam za 120 recepata koji su završili u knjizi, isprobala barem njih 150 (možda sam malo i rekla), gotovo svaki više puta. No željela sam uživati u procesu. Svaki dio stvaranja kuharice mi je gušt, cijeli taj proces od osmišljavanja koncepta, recepata, testiranja, snimanja, prelamanja stranica, dizajna… Pokušavala sam si dati prostora i vremena, ne stresirati se (i druge oko sebe) oko rokova i baš raditi to onako kako treba, polako i s voljom. I tako je i bilo. Osim malo stresa oko rokova na samom kraju.
Uz recepte, na stranicama i ove nove kuharice mogu se pronaći neki praktični savjeti i osobni tekstovi, a novost je i foto vodič. Odakle ideja za to i kako ste izabrali što ćete na detaljniji način prikazati na stranicama svoje kuharice?
Foto vodič je zapravo proizašao iz moje prvotne ideje koju nisam uspjela realizirati – naime, planirala sam za neke recepte snimiti videa i podijeliti ih a čitateljima kuharice preko QR koda na stranici. No nažalost, za to nisam imala dovoljno vremena zbog redovnog posla koji me zatrpao baš tijekom ljeta pa sam pomislila da bi ipak bilo dobro zornije predočiti kako se neke stvari rade – kroz fotografije. Nisu to sad neka jako komplicirana jela, ali barem ljudi ne moraju guglati kako točno izgleda koja faza izrade kreme od maslaca na bazi švicarske meringe – što me jako često pitaju.
Uspješan blog, dvije kuharice, linija posuđa, suradnja s brojnim brendovima, prepoznatljivost na tržištu… – ima li nešto što biste u poslovnom smislu još htjeli ostvariti? Koje poduzetničke priče još sanjate?
Joj, moram priznati da u meni nema baš puno poduzetničkog duha. Ja se vodim potpuno drugačijim motivima – stvarno nastojim uživati u svom poslu i jako sam zahvalna što danas mogu živjeti od onoga što volim. Nemam nikakvih velikih planova, pogotovo jer „moram još puno žganaca pojesti“ i etablirati se u ovom poslu, ali vjerujem da mi ovo neće biti zadnja kuharica – što nisam mogla reći kada sam izdala prvu.
I za kraj, šapnite nam koji biste slatki recept iz kuharice preporučili našim čitateljima da prvi probaju?
Hm… ovako na prvu rekla bih brzi puding od karamela ili tart od lješnjaka i krušaka. Ili možda kuglof od palente i naranče. Ne, ipak Nevinu rođendansku tortu. Ma ne znam – krenite po redu (smijeh).
Fotografije: Matejka Buča