Povodom obilježavanja svjetskog dana Nutelle donosimo vam zanimljivosti vezane za ovaj nadaleko poznat namaz.
Za početak priče o Nutelli vraćamo se u povijest, točnije u 1806. kada je Napoleon pokušao blokirati britansku trgovinu kako bi pobijedio i zavladao svijetom.
Umjesto pobjede, svojim je potezom postigao kontinentalnu blokadu zbog koje je cijena čokolade skočila u vis što je uzrokovalo velike probleme pijemontskim čokolatijerima.
S druge strane snalažljivi su čokolatijeri u Torinu u čokoladu počeli dodavati sjeckane lješnjake kako bi im zalihe čokolade što duže trajale te su tu kombinaciju nazvali gianduja.
Cijelo stoljeće kasnije, čokolada je, uslijed Drugog svjetskog rata ponovno postala skupa, a njezina proizvodnja ograničena pa je talijanski slastičar Pietro Ferrero situaciji ponovno doskočio s lješnjacima i izradio Pastu Gianduju koju je 1964., njegov sin Michele doradio te preimenovao u Nutella.
Kako bi osigurali zalihe za proizvodnju ovog namaza, Fererro godišnje otkupi četvrtinu svjetske ponude lješnjaka, više od 100.000 tona godišnje. Udio lješnjaka u Nutelli je 13 % te se u svakoj teglici od 350 g nalazi 52 lješnjaka.
Zahvaljujući Nutelli, Michele Fererro je 2008. proglašen najbogatijim Talijanom, s procjenom bogatstva na oko 11 milijardi dolara, dok je u prošloj, 2020. godini najbogatiji Talijan bio Giovanni Fererro s procijenjenim bogatstvom od 22,6 milijardi eura.
Da su izrazito ponosni na ovaj proizvod, Talijani su dokazali 2014., na 50. godišnjicu nastanka Nutelle, kada su na poštansku marku, koja je koštala 70 centa, postavili sliku staklenke Nutelle na zlatnoj podlozi. Potpis dizajna ove marke nosi Istituto Poligrafico e Zecca dello Stato. .
Zanimljivo je i da na Instragamu postoji skoro 12.000.000 objava s hastagom #nutella.
Kako bi privukli djecu, u Ferreru su godinama provodili mudru markentišku kampanju, u kojoj su djeci diljem Italije koja bi donijela svoj komad kruha dijelili besplatan namaz.
I na kraju vam donosimo još jednu zanimljivu informaciju – u svijetu se svake 2,5 sekunde proda po jedna teglica Nutelle, dok se tek svake 4,5 sekunde rodi po jedna beba.
Fotografija: Unsplash