Knedla sa šljivama slastica je koja gotovo svakom od nas budi sjećanja na djetinjstvo i baku, a kako bi se o njoj nadaleko čulo osnovan je Svjetski dan knedla.
Nadaleko poznata slastica, knedla sa šljivama, ima tradiciju dugu preko 2000 godina, što ju čini jednom od slastica s najdužom povijesti, a na današnji se dan obilježava Svjetski dan knedla, čiji je cilj očuvanje knedla u njihovu tradicionalnom obliku te motiviranje ljubitelja knedla da nastave s njihovom izradom.
Ovaj je dan ustanovljen 2020., kada su ljubitelji knedla iz više od 40 zemlja diljem svijeta podržali inicijativu koja je krenula iz Srbije za pokretanje ovoga dana te je tako 8. rujna svake godine posvećen upravo ovoj starinskoj, tradiconalnoj slastici.
Datum obilježavanja Svjetkskog dana knedla krije trostuku simboliku: rujan je mjesec u kojem sazrijevaju šljive pa se on još smatra i mjesecom knedla; dvije knedle složene jedna na drugu daju oblik broja 8, a ukoliko se ta „osmica“ polegne dobije se znak beskonačnosti koji simbolizira da bi se knedle s obzirom na povijest dugu preko 2000 goidna zaista mogle izrađivati beskonačno.
Knedlama su se sladile stotine generacija diljem svijeta, od Hrvatske, preko Austrije, Njemačke, Srbije, Češke, Slovačke, Poljske, Mađarske i brojnih drugih europskih zemalja, a slade se i dan danas, mnogi iz ovih zemalja nastanjeni diljem kugle zemaljske stoga se ovaj dan može slaviti na svim kontinentima.
I dok su tradicionalne knedle one s punjenjem od šljiva i marelica, danas postoje brojne inačice s punjenima poput čokolade, kreme od pistacija, badema ili oraha, do marcipana i raznovrsnih voćnih punila.
U finim toplim knedlama uživala su mnoga slavna lica poput cara Ferdinanda I., Mozarta, bana Jelačića te Nikole Tesle.
Ima li boljeg načina za proslavu Svjetskog dana knedla od toga da za sebe i svoje najmilije pripremite ovaj omiljeni desert prema receptu svojih predaka?
Izvor: HRT
Fotografije: Pixabay