Sezona jagoda je u punom jeku, no iako je ovo voće mnogima omiljeno poznato je da je često tretirano velikim količinama pesticida zbog čega ih je jako važno dobro oprati prije nego ih se krenete jesti ili s njima izrađivati slastice.
Budući da je zdravlje uvijek na prvom mjestu, i da je vrlo važno kakvu hranu konzumirano, u nastavku donosimo nekoliko savjeta i načina kako oprati jagode prije upotrebe.
Odvojite netaknute jagode od onih mekanih ili oštećenih
Prije samog pranja dobro operite ruke i bacite se na posao. Prvo treba prebrati jagode i baciti sve one koje su mekane ili gnjecave. Takve jagode mogu sadržavati plijesan i bakterije. Isto tako, treba baciti i sve jagode koje na sebi imaju nekakve porezotine ili udubljenja jer će takve vrlo brzo početi pljesnjaviti te će se plijesan širiti na sve ostale plodove.
Pranje neposredno pred konzumaciju
Važna stavka pri pranju jagoda je da se pranje vrši pred samu konzumaciju. One su upijajuće voće, a voda dovodi do stvaranja plijesni i truljenja plodova, stoga se preporučuje pranje u zadnji čas. Ukoliko vam je pak praktičnije oprati sve jagode prije samo skladištenja, pripazite da dobro osušite sve dijelove prije spremanja, no oprane jagode će znatno kraće izdržati u hladnjaku od onih neopranih.
Nipošto ne koristite sredstva za dezinfekciju hrane jer će jagode i njega upiti u sebe, a konzumacija voća s takvim sredstvom može imati nepovoljne posljedice za organizam.
Različiti načini pranja jagoda
Jagode se mogu prati na 4 različita načina, i to vodom, sodom bikarbonom, octom te soli.
Pranje vode
Ispiranje vodom učinkovit je i najbrži način pranja. Jagode se stavi u cjedilo i pusti da po njima curi hladna voda nekoliko minuta. Zatim se svaki plod nježno protrlja rukom kako bi se maknula eventualna zalijepljena prljavština, još se jednom sve prelije vodom i dobro ocijedi. Ukoliko se voće odmah konzumira nije ga potrebno sušiti, no ukoliko ga mislite spremiti u hladnjak potrebno je plodove dobro ocijediti i prebrisati.
Pranje octom
Osim vodom, jagode se mogu očistiti i octom i to tako da se plodovi prvo isperu pod mlazom hladne vode kako bi se otklonila veća površinska zaprljanja, a zatim se u posudu u kojoj će se prati ulije 4 šalice vode i 1 šalica octa, ubaci plodove unutra i nekoliko puta promiješati voće te ostavi da odstoji u otopini 5 do 10 minuta.
Kad istekne vrijeme, jagode treba staviti u cijedilo i još jednom dobro isprati vodom kako bi se isprao okus octa i zaostale prljavštine. Kao i kod ispiranja vodom, ukoliko se voće neće odmah konzumirati ili koristiti za izradu slastica potrebno ga je dobro posušiti prije skladištenja.
Pranje sodom bikarbonom
Ukoliko nemate ocat upotrijebite sodu bikarbonu koja vrlo učinkovito uklanja površinske pesticide. I kod ovog načina potrebno je prvo jagode isprati pod mlazom hladne te protrljati ih rukama kako bi se makla površinska prljavština. Nakon toga se u 2 šalice vode umiješa 1 žličica sode bikarbone te se jagode potope u otopinu i ostave da se namaču 5 minuta.
Po isteku vremena jagode ponovno treba isprati pod mlazom hladne vode i odmah konzumirati ili dobro posušiti i spremiti.
Pranje sa soli
Posljednji način čišćenja je onaj sa soli. U 3 šalice tople vode treba dodati 3 žličice soli, promiješati te pustiti da se voda potpuno ohladi.
Naravno, ukoliko imate veću količinu jagoda možete povećati količinu otopine u omjeru 1 čaša vode : 1 žličica soli. Kada je voda hladna jagode se ubace u otopinu te ostave potopljene da odstoje 5 minuta nakon čega se, kao i u prethodnim postupcima, isperu mlazom hladne vode te posuše i odmah konzumiraju ili koriste u izradi slastica.
Ovim ćete načinima ukloniti višak prljavština i pesticida, ali i buba s vašeg omiljenog voća te će ono biti sigurnije za konzumaciju.
Izvor: southernliving.com
Fotografije: Unsplash