Da je sladoled u Rusiji sve popularniji, potvrđuje i porast proizvodnje sladoleda u toj zemlji.
Od pada Sovjetskog Saveza u Rusiji zabilježen je porast potrošnje sladoleda. Naime, tada su na njihovo tržište počeli pristizati otmjeni uvozni sladoledi. Zanimljivo je da je među prvim stranim investitorima u novu, neovisnu Rusiju došao Baskin Robbins, najveći svjetski lanac specijaliziranih trgovina sladoleda.
Potrošnja sladoleda u ovoj zemlji i dalje raste te se očekuje da će količina konzumiranja sladoleda u Rusiji porasti za 1 % do kraja 2021., točnije na 3,1 kg po osobi. „To bi mogao bit novi rekord desetljeća“ – priopćili su iz Centra za industrijsku ekspertizu Ruske poljoprivredne banke, 4. svibnja 2021. – prenosi intellinews.com.
„Skok potrošnje bio bi nastavak postupnog povećanja potražnje tijekom posljednjih 10 godina. S obzirom na hladnu rusku klimu i sezonski aspekt potrošnje sladoleda, daljnje povećanje količine izvoza može postati točka rasta za ruske proizvođače.“ – poručuju iz Centra, navodi intellinews.com.
Rusija je 2020. proizvela 451.000 tona sladoleda, što je 8% više u odnosu na 2019., a ove se godine očekuje porast na čak 463.000 tona do kraja godine.
Izvoz ruskih sladoleda na inozemno tržište u posljednjem je desetljeću porastao osmerostruko, točnije s 3.000 tona u 2010. na 26.000 tona u 2020. godine. Prema očekivanjima izvoz do kraja ove godine trebao bi doseći rekordnih 30.000 tona.
Ruski su se proizvođači okrenuli sovjetskim receptima koji uživaju trajnu potražnju bivših sovjetskih republika. Najveći uvoznik ruskog sladoleda je Kazahstan, koji je 2020. povećao opseg uvoza za 27 %, točnije na 11.200 tona, što u novcu iznosi porast od 2 %, odnosno 20 milijuna dolara.
Također, veliki uvoznik ruskog sladoleda su i Sjedinjene Američke Države, zahvaljujući velikoj populaciji ruske dijaspore u toj zemlji. Izvoz u SAD utrostručio se 2020. na 3.800 tona, a vrijedio je 9,2 milijuna dolara.
Kao i u brojnim zemljama svijeta, prodaja sladoleda u Rusiji bila je potencijalno ugrožena koronakrizom nakon što su objekti u kojima se prodavao sladoled bili prisiljeni zatvoreni, no potrošači su prešli na naručivanje putem interneta ili kupnju sladoleda u trgovinama.
U ovoj se zemlji, zahvaljujući rastu domaće proizvodnje, očekuje smanjenje uvoza sladoleda za čak 20 % (15.000 tona ove godine u odnosu na 19.000 tona godinu ranije).
Izvor: intellinews
Fotografija: Unsplash