Ovaj začin, sličan papru ima intenzivnu aromu, koja podsjeća na kombinaciju muškatnog oraščića, đumbira, klinčića i cimeta, i upravo se zato najčešće koristi pri izradi božićnih slastica, ali može poslužiti i u izradi brojnih drugih slastica.
Piment je zimzeleno tropsko drvo koje pripada porodici Myrataceae. Najkvalitetniji piment uzgaja se na Jamajci. Visina njegova drveta varira između sedam i trinaest metara, kora mu je glatka i siva, lišće tamnozeleno i sjajno, a cvjetovi bijeli. Upravo iz cvjetova nastaju plodovi koji se koriste za proizvodnju začina. Često se piment naziva i allspice, a taj je naziv dobio zbog intenzivnog, aromatičnog okusa koji podsjeća na mješavinu raznih začina, poput kombinacije muškatnog oraščića, đumbira, klinčića i cimeta, ali je poznat i pod nazivima jamajkanski papar ili najkvirc.
Bobice pimenta su tamno smeđe, promjer im je između četiri i sedam milimetara, a beru se dok su još nezrele te se zatim suše. Njegovo se lišće koristi za proizvodnju eteričnog ulja koje se koristi u ljekovite svrhe.
Piment se, kao i mnogi drugi začini, može koristiti u ljekovite svrhe. Odličan je za probavni sustav te se često koristi kao sredstvo protiv nadimanja. Njegovo ulje širi krvne žile i poboljšava cirkulaciju. Tanini koje sadrži daju mu blaga anestetička svojstva pa može ublažiti simptome artritisa i upale mišića.
Ukoliko se adekvatno skladišti, može jako dugo održati svoju aromu, i to do tri godine, a da bi se to postiglo potrebno ga je čuvati u staklenoj posudi, na tamnom mjestu.
Piment se upotrebljava u pripremanju slastica, i to najčešće pri izradi raznih božićnih slastica, ali i brojnih drugih slastica, voćnih pita, tijesta za peciva te kompota od šljiva.
Fotografije: Pixabay