Brojna velika imena u svijetu proizvodnje čokolada ovih su dana optužena za iskorištavanje osam malijskih dječaka u svrhu proizvodnje jeftinog kakaa.
IRAdvocates, udruženje međunarodnih odvjetnika, podnijelo je 12. veljače 2021. skupnu tužbu u ime osam malijskih mladića koji su uspjeli izbjeći natrag u Mali, nakon što su kao djeca bili prisiljeni raditi poslove branja kakaa na Obali Bjelokosti za jednu ili više tvrtki navedenih u tužbi, a to su: Nestle, Cargill, Mars, Mondelēz, Hershey, Barry Callebaut i Olam.
Kako se navodi u priopćenju, navedene tvrtke već imaju dugu povijest kršenja zakona te sudjelovanja u pothvatu na Obali Bjelokosti gdje koriste djecu kao robove za proizvodnju jeftinog kakaa.
U priopćenju se nadalje navodi da su si, iako su 2001. potpisali „Harkin-Engleov protokol“, u kojem je izričito dano obećanje krajnjim potrošačima i regulatorima da će prestati koristiti dječji rad, umjesto toga, dali brojna jednostrana produženja vremena te tvrde da će do 2025. smanjiti dječji rad za 70 %. Međutim, umjesto ostvarenog napretka u smanjivanju broja djece koja se iskorištavaju za rad na farmi, rezultati su i nadalje poražavajući – tako je krajem 2020. jedna studija koju je proveo NORC na University of Chicago te financirao U.S. Department of Labor, pokazala da je u sezoni 2018./2019., 1.56 milijuna djece radilo na farmama kakaa na Obali Bjelokosti i u Gani što predstavlja porast od 14 % u odnosu na studiju iz 2015. godine.
Izvršni direktor IRAdvocates, Terry Collingsworth, koji zastupa osam malijskih tužitelja, izjavio je : „Dajući sebi ovaj niz produženja, ove tvrtke priznaju da koriste djecu robove i da će to nastaviti činiti sve dok ne odluče da je u njihovom interesu zaustaviti se. Na temelju objektivne evidencije dvadeset godina neuspjelog „Harkin-Engleova protokola“, ove će tvrtke i dalje profitirati od dječjeg ropstva sve dok ne budu prisiljene prestati. Svrha ove parnice je prisiliti ih da prestanu. Što je previše, previše je! Dopuštanje porobljavanju afričke djece 2021. da beru kakao velikim multinacionalnim kompanijama je nečuveno i mora prestati.“ – stoji u priopćenju na mrežnoj stranici IRAdvocatesa.
Samu tužbu možete pročitati na ovoj poveznici.
Fotografija: Pixabay