Iako je stvorio velike brandove, Tutavac nije smatrao da ih treba zaštititi, štoviše smatrao je kako oni pripadaju narodu.
U 88. godini, u Srbiji umro je Petar Tutavac, tvorac popularnih keksa Domaćica i jedan od autora recepture Plazma keksa. Tutavac je bio prvi stručni majstor keksar u bivšoj državi, a osim ovih nadaleko poznatih keksiju, stvorio je i brojne druge poznate slastice.
Petar Tutavac rođen je 1934., u Podrgadini, mjestu u blizini Opuzena. Sa samo trinaest godina završio je pletarski zanat i kao KV radnik pleo korpe, no to ga nije činilo sretnim pa se nakon nekoliko godina odlučio preko sindikata prijaviti na natječaj za keksara, s radnim mjestom u Zagrebu, koji je raspisala tvornica Kraš. Tako je 1949. izučio i keksarski zanat i time postao prvi školovani keksar u Jugoslaviji. Nakon školovanja otišao je u vojsku, a po povratku se zaposlio u Krašu, tada jedinoj konditorskoj industriji.
Uz rad je Tutavac pohađao i višu Krašovu školu za inženjera konditora u proizvodnji, a diplomirao je na nama najpoznatijim Kraševim keksima – Domaćica, koji su ujedno bili i njegov konditortski prvijenac. Iako su ovi poznati keksi s vremenom dobili brojne druge varijante, osnova je ostala upravo onakva kakvom ju je Tutavac izradio za svoj diplomski rad pedesetih godina prošlog stoljeća.
Nakon rada u Zagrebu, Tutavac je otišao u Čapljinu, gdje je radio u tvornici „Lasta“, no tamo se, iako je bio na funkciji tehničkog direktora te uveo nove porizvodne linije poput onih za štrudle i savijače, nije predugo zadržao.
Nakon Čapljine započeo je raditi u Leskovcu, u tvronici „Toma Kostić“ gdje je osmislio prve jugoslavenske grisine.
Ipak, svoje najveće poslovne trenutke Tutavac je doživio u Požarevcu, gdje je živio i radio, a na posljetku i umro. Tamo je osnovao vlastitu obiteljsku tvrtku, tvornicu keksa „Bambi“ u kojoj se proizvodi čak 280 vrsta konditorskih proizvoda, a upravo u njoj je osmislio recepturu za poznati dječji Plazma keks. Od samog početka rada, fokus njegove tvornice bila je proizvodnja keksa od domaćeg zrna s naglaskom na zdravu prehranu.
Petar niti jedan svoj proizvod nije patentirao, a u intervjuu koji je prije manje od godinu dana dao za Slobodnu Dalmaciju, osvrnuo se na to te rekao: „To su bila neka druga vremena, kada se znanje nije skrivalo nego se dijelilo. Sve što sam radio, sve moje recepture i proizvodi, rađeni su pod imenom „Bambi tehnologije“. Uvijek sam smatrao da sve to pripada narodu, da se tako jača društvena snaga i ugled naše zemlje na domaćem i svjetskom tržištu. Bila su to vremena kada su važila neka druga pravila i odnosi među ljudima. Ma meni je dobro i ovako, ja sam sretan čovjek.“
Izvor: jutarnji.hr
Fotografija: Kate Bošković