Znanstvenici su razvili novitet u svijetu čokolada u kojem se u potpunosti iskorištava plod kakaovca što, osim zdravstvenih benefita, donosi korist i malim poljoprivrednicima.
Istraživači s ETH u Zurrichu, u suradnji s start-up Koa chocolate manufacturer Felchlin, razvili su novu vrstu čokolade koja u potpunosti koristi plod kakaovca. Cilj ove inovacije jest poboljšanje održivosti i hranjive vrijednosti, ali i prihoda poljoprivrednika.
Tradicionalne čokolade izrađuju se od kakao mase i kakao maslaca, pritom zanemarujući ostale dijelove voća koji su itekako vrijedni i iskoristivi stoga je ova čokolada nešto zaista novo i zanimljivo u svijetu čokolade.
U njezinoj se izradi umjesto šećera u prahu koristi voćni žele kakaovca koji se dobiva iz pulpe kakaovca, a koji ovu vrstu čokolade čini još zdravijom jer se njezinom konzumacijom smanjuje unos šećera i povećava unos vlakana u organizam.
Tako ova čokolada u svom sastavu sadrži 15 grama vlaka na 100 grama čokolade, u odnosu na 12 grama vlakana koji se nalaze u dosadašnjim čokoladama te 23 grama zasićene masti, za razliku od 33 grama u dosadašnjim čokoladama.
Osim zdravstvenih benefita, ova vrsta čokolade donosi i ekonomsku korist malim poljoprivrednicima.
Prema senzorskim testovima koji su provedeni na Sveučilištu primijenjenih znanosti u Bernu dokazano je kako ova čokolada nudi slatkoću usporedivu s konvencionalnim čokoladama.
Prema dobivenim rezultatima čak 20% kakao gela može se koristiti bez da dođe do promjene teksture čokolade, zadržavajući pritom slatkoću koja se postiže dodavanjem 5-10% šećera u prahu u konvencionalnim čokoladama.
Osim zdravstvenih benefita, ova vrsta čokolade donosi i ekonomsku korist malim poljoprivrednicima.
Unatoč ovom otkriću, ova vrsta čokolade još neko vrijeme neće biti dostupna na tržištu jer proizvodnja većih količina zahtijeva prilagodbu u cijelom lancu proizvodnje.
ETH Zurich podnio je zahtjev za patentiranje ovog inovativnog recepta, označavajući tako prvi korak prema održivoj transformaciji u proizvodnji čokolade, a sve sa željom da dokažu kako se prehrana i održivost mogu kombinirati u korist i proizvođača i potrošača.
Izvor: techno-science.net
Fotografija: Canva