Kao i prethodnih godina, i ovogodišnje preporuke HZZ ukazuju na potrebu za povećanjem upisne kvote kao i kvote stipendiranja za zanimanja slastičar i pekar u većini dijelova Hrvatske.
Hrvatski zavod za zapošljavanje je na svojim službenim stranicama i ove godine objavio publikaciju pod nazivom „Preporuke za obrazovnu upisnu politiku i politiku stipendiranja“, a riječ je o rezultatima analize koja pokazuje koja su srednjoškolska i visokoškolska zanimanja deficitarna u Hrvatskoj te za koja zanimanja treba povećati kvote, kao i za koja zanimanja, koja su suficitarna treba smanjiti broj upisanih i stipendiranih.
U preporuci stoji kako je ideja da se kvote i broj stipendiranih usklade s potrebama tržišta rada, odnosno da se umanji strukturna neusklađenost između ponude rada i potražnje za radom, što je jedan od glavnih dugoročnih problema hrvatskog tržišta rada.
Među deficitarnim zanimanjima se i ove godine našlo slastičarstvo i pekarstvo, koji su već dugi niz godina svrstani u ovu kategoriju.
Iz provedenih analiza vidljivo je kako se traži povećanje kvote za zanimanje slastičar u gradovima Umag, Buje i Novigrad, općinama Grožnjan i Oprtalj te na otocima Braču, Hvaru i Visu.
Što se tiče pekara povećanje kvote za njih se traži u gradovima Kutini, Novskoj, Popovači, Gospiću, Lovincu, Karlobagu, Perušiću, Otočcu, Brinju, Vukovaru, Iloku, Vinkovcima, Županji, Otoku i Pazinu, zatim u Međimurskoj županiji, Virovitičko-podravskoj županiji, Krapinsko-zagorskoj županiji, Karlovačkoj županiji, Koprivničko-križevačkoj županiji te Bjelovarsko-bilogorskoj županiji.
Povećanje kvote za pekare također se traži i u općinama Vrhovine, Jasenovac, Velika Ludina, Lipovljani, Andrijaševci, Ivankovo, Jarmina, Nuštar, Nijemci, Stari Jankovci, Stari Mikanovci, Tordinci, Privlaka, Vođinci, Markušica, Bošnjaci, Cerna, Gradište, Štitar, Babina Greda, Drenovci, Gunja, Vrbanja, Čerovlje, Gradišće, Karojba, Lupoglav, Motovun, Sveti Petar u Šumi, Tinjan, Bogdanovci, Borovo, Lovas, Negoslavci, Tompopojevci, Tovarnik i Trpinja.
Oba deficitarna obrtnička zanimanja traže se u Gradu Zagrebu i Zagrebačkoj županiji, Varaždinskoj županiji, Primorsko-goranskoj županiji, Plitvičkim jezerima i Udbini, Brodsko-posavskoj županiji, Zadarskoj županiji, Šibensko-kninskoj županiji te Dubrovačko-Neretvanskoj županiji. Traže se i u gradovima Senju, Novalji, Sisku, Glini, Hrvatskoj Kostajnici, Kaštelima, Makarskoj, Omišu, Solinu, Splitu, Trogiru, Poreču, Puli, Vodnjanu i Rovinju te u općinama Hrvatska dubica, Dvor, Gvozd, Donji Kukuruzari, Majur, Lekenik, Martinska Ves, Sunja, Topusko, Brtonigla, Kaštelir-Labinci, Funtana, Sveti Lovreč, Vabriga, Višnjan, Vižinada, Vrsar, Barban, Fažana, Ližnjan, Marčana, Medulin, Sveti Vinčenat, Bale, Kanfar i Žminj.
Za povećanjem kvote u ova dva obrtnička zanimanja nema potrebe u gradovima Požega, Pleternica, Kutjevo, Pakrac, Lipik, Imotski, Sinj, Trilj, Vrgorac, Vrlika, Buzet i Labin kao ni u općinama Brestovac, Jakšić, Čaglin, Kaptol, Velika, Donji Lapac, Lanišće, Kršan, Pićan, Raša i Sveta Nedelja te Osječko-baranjskoj županiji. Preporuka o smanjenju kvota nije navedeno ni za jedno područje u Hrvatskoj, a preporuke o upisnoj politici te politici stipendiranjasu dostupne su na poveznici.
Fotografija: Pixabay