Već smo izvijestili da se UNESCO-vom popisu našla šljivovica, a sad donosimo vijest i o uvrštavanju jednog pekarskog proizvoda na popis.
UNESCO je u srijedu objavio kako je dodao zanatsko znanje i iskustvo te kulturu baguette kruha na svoj popis od 600 drugih proizvoda čime se baugette pridružio tradicionalnom pripremanju čaja u Kini te korejskom plesu s maskom poznatom kao „talchum“.
Audrey Asoulay, čelnica UNESCO-a uosvrnula se na zaštitu baugetta te rekla: „Njegovo uključivanje ‘slavi francuski način života’. Baguet je dnevni ritual, strukturni element obroka, sinonim za dijeljenje i druženje.“ – prenosi bbc.com.
Točno podrijetlo baguettea nije poznato, tako neki izvori kažu da je kruh osmislio i naručio Napoleon kako bi ga vojnici lakše nosili, drugi kažu kako je nastao kasnije za radnike koji su sudjelovali na izgradnji pariškog metroa, a koji bi takvu vrstu kruha lako trgali i dijelili bez upotrebe noža, dok treći zasluge za njegov oblik pripisuju austrijskom pekaru iz 1830. godina.
No baguette kakvog danas poznajemo službeno je imenovan tek prije nešto više od 100 godina, točnije 1920. kada su definirana stroga pravila o tome što se klasificira kao baguette kruh. Propisani su standardi i to: duljina 80 cm te težina 250 g, a do 1986. je čak imao i fiksnu cijenu.
Do sredine 20. stoljeća baguette je osvojio Francuze, no od 1970. bilježi se veliki pad zanatskih pekara koji ih izrađuju, otprilike 400 pekara godišnje, a ukupan broj diljem Francuske pao je s tadašnjih 55.000 na današnjih 35.000, navodi novinska agencija AFP, a prenosi bbc.com.
Razlog opadanju broja zanatskih pekara je širenje industrijskih pekarnica i supermarketa.
Bez obzira na pad proizvodnje baugette je ključan za francuski idendtitet, a sam predsjednik Macron je izjavio kako mu na baguettima zavidi cijeli svijet. Čak se i sam zalagao da ga se doda na ovaj popis, a baugette je opisao riječima „250 g magije i savršenstva.“
U čast ovoga kruha se održavaju i natjecanja na kojima se najbolji ocjenjuju prema hrskavosti kore te unutrašnjosti prerezanoga kruha koja mora biti kao saće.
Zanatski pekarama koje i dalje izrađuju ovaj kruh vijest od dodavanju na UNESCO-vu listu došla je kao priznanje za zanat koji su usavršili.
Izvor: bbc.com, france24.com